NGTS-28Ab

Astronomowie wykryli nowego brązowego karła NGTS-28Ab o krótkim okresie obiegu

Analizując dane z Next Generation Transit Survey (NGTS), naukowcy odkryli nowego brązowego karła. Obiekt, oznaczony jako NGTS-28Ab, okrąża swoją gwiazdę macierzystą w zaledwie 30 godzin.

Brązowe karły (BD) to obiekty pośrednie między planetami a gwiazdami, ich masa wacha się od 13 do 80 mas Jowisza (od 0,012 do 0,076 mas Słońca). Chociaż do tej pory naukowcy wykryli wiele brązowych karłów, jak zaznaczają, obiekty te krążące wokół innych gwiazd są rzadkością.

Astronomowie z University of Leicester w Wielkiej Brytanii, pod kierownictwem Betha A. Hendersona odkryli takiego rzadko spotykanego BD. Wykorzystując dane z NGTS, a także z należącego do NASA satelity Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS), zbadano układ podwójny znany jako NGTS-28. Badanie zostało w serwisie arXiv.

„Po raz pierwszy zidentyfikowaliśmy brązowego karła w danych Next Generation Transit Survey, z obserwacjami potwierdzającymi znalezionymi w sektorach 11 i 38 TESS” – twierdzą naukowcy.

Zespół zidentyfikował masywny obiekt krążący wokół głównej gwiazdy w układzie – karła typu M znanego jako NGTS-28A. Charakter tego obiektu jako brązowego karła został potwierdzony przez dalsze obserwacje przy użyciu kilku urządzeń naziemnych, w tym Południowoafrykańskiego Obserwatorium Astronomicznego (SAAO).

Nowo wykryty brązowy karzeł jest nieco mniejszy od Jowisza (0,95 promienia Jowisza), ale jest 69 razy masywniejszy od największej planety Układu Słonecznego. Daje to gęstość na poziomie około 98,7 g/cm3.

Jak wyjaśniają astronomowie, NGTS-28Ab okrąża swoją gwiazdę macierzystą co 30,1 godziny, w odległości około 0,02 AU. Brązowy karzeł ma temperaturę równowagi ponad 600 stopni Celsjusza i szacuje się, że ma co najmniej 500 milionów lat.

Jeśli chodzi o NGTS-28A, ma ona około połowę wielkości i masy Słońca. Jej efektywna temperatura wynosi ponad 3 500 stopni Celsjusza, a jej wiek to około 7 miliardów lat. Towarzysząca jej NGTS-28B ma podobną temperaturę efektywną, ale jest o około jedną trzecią mniejsza i mniej masywna niż gwiazda pierwotna. Układ znajduje się w odległości około 404 lat świetlnych od Ziemi.

Wyniki te sprawiają, że NGTS-28Ab jest jedną z najkrócej tranzytujących BD w obrębie „pustyni brązowych karłów” – braku takich obiektów krążących wokół gwiazd ciągu głównego bardzo blisko (w odległości 3 AU) Ziemi. Zdaniem badaczy, NGTS-28Ab krąży wokół jednego z najgorętszych karłów typu M obecnych w tej przestrzeni.

„NGTS-28Ab zapewnia nową okazję do głębszego zrozumienia tego regionu. Uważa się, że pustynia brązowych karłów jest spowodowana minimalnym nakładaniem się ogona rozkładów między mechanizmami formowania planet i gwiazd. Dlatego ważne jest modelowanie parametrów, które mogą wskazywać na formowanie się każdego obiektu” –podsumowują astronomowie.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.10.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się