NGC 2419

Astronomowie zaobserwowali gromadę kulistą NGC 2419

Naukowcy zbadali galaktyczną gromadę kulistą znaną jako NGC 2419. Obserwacje pozwoliły lepiej poznać właściwości obiektu i jego zawartość gwiazdową.

Jak wskazują astronomowie, gromady kuliste (GC) to zbiory ciasno związanych ze sobą gwiazd krążących wokół galaktyk. Naukowcy postrzegają je jako naturalne laboratoria umożliwiające badania nad ewolucją gwiazd i galaktyk. W szczególności, gromady kuliste mogą pomóc badaczom lepiej zrozumieć historię formowania się i ewolucję galaktyk wczesnego typu, ponieważ pochodzenie gromad kulistych wydaje się być ściśle związane z okresami intensywnego formowania się gwiazd.

Znajdująca się około 300 tysięcy lat świetlnych od Ziemi NGC 2419 jest, jak twierdzą naukowcy, jedną z najodleglejszych gromad kulistych w zewnętrznym halo galaktyki Drogi Mlecznej. Przy promieniu 260 lat świetlnych, masie około 900 tysięcy mas Słońca, jest to również jedna z najmasywniejszych i najjaśniejszych galaktycznych gromad kulistych.

Biorąc pod uwagę, że populacja gwiazd zmiennych w NGC 2419 jest dość bogata, astronomowie z National Autonomous University of Mexico (UNAM), pod kierownictwem Armando Arellano Ferro, postanowili zbadać zawartość gwiazdową tej gromady, koncentrując się głównie na jej gwiazdach zmiennych. W tym celu wykorzystali 2-metrowy teleskop IAO i dane z Gaia Data Release 3 (DR3). Badanie zostało opublikowane w serwisie arXiv.

Naukowcy byli w stanie uzyskać fotometrię dla 1 107 źródeł punktowych w polu NGC 2419. Krzywe blasku obejmują 74 znane gwiazdy zmienne w gromadzie, a na ich podstawie astronomowie stworzyli diagram magnitudo kolorów (CMD).

Jak wskazują badacze, rozkład radialny członków gromady NGC 2419 wskazuje na jej rozszerzony zasięg, do odległości około 456 lat świetlnych. Odkrycie to czyni ją jedną z największych gromad w Drodze Mlecznej.

Na podstawie krzywych blasku gwiazd zmiennych RR Lyrae w NGC 2419, astronomowie oszacowali średnią metaliczność i odległość do gromady. Stwierdzili, że gromada ma metaliczność około -1,89 dex i znajduje się w odległości około 270-281 tysięcy lat świetlnych od Ziemi.

Jak zaznaczają astronomowie, obserwacje obiektów takich jak NGC 2419 pomaga lepiej poznać Wszechświat, w szczególności zbadać to jak rodzą się i ewoluują gwiazdy i galaktyki.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się