REBELS-25

Astronomowie zbadali galaktykę dyskową REBELS-25

Naukowcy zaobserwowali masywną galaktykę gwiazdotwórczą znaną jako REBELS-25. Odkryli, że jest ona dynamicznie zimną galaktyką dyskową.

Jak wskazują badacze, przy przesunięciu ku czerwieni 7,31, co odpowiada odległości około 236 miliardów lat świetlnych, REBELS-25 jest galaktyką świecącą w podczerwieni. Jej masa gwiazdowa wynosi około 8 miliardów mas Słońca, a tempo formowania się gwiazd szacuje się na 199 mas Słońca rocznie.

Astronomowie z Leiden University w Holandii, pod kierownictwem Lucie E. Rowland, postanowili przeprowadzić obserwacje w wysokiej rozdzielczości REBELS-25 i jej ciągłości pyłu, aby rzucić więcej światła na właściwości galaktyki. W tym celu wykorzystali Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) w Chile. Badanie zostało opublikowane w serwisie arXiv.

Obserwacje wykazały zdaniem naukowców, że REBELS-25 ma stosunkowo niską dyspersję prędkości wynoszącą około 33 km/s i wysoki stosunek ruchu uporządkowanego do losowego – na poziomie 11,0. Wyniki te wskazują, że REBELS-25 jest dynamicznie zimną galaktyką dyskową.

Jednakże, mimo że wydaje się ona być dynamicznie zimną galaktyką, astronomowie zaobserwowali pewne dowody na występowanie ruchów nieokrężnych (w przypadku niejednostajnego ruchu po okręgu ruch obiektu odbywa się w jego ramach, ale prędkość obiektu nie jest stała). Ruchy te mogą być spowodowane napływami lub wypływami, niewielkim komponentem łączącym, a także centralną poprzeczką lub ramionami spiralnymi.

Obserwacje wykazały również, że całkowita masa dynamiczna REBELS-25 wynosi około 120 miliardów mas Słońca. Na tej podstawie naukowcy oszacowali, że masa gazu w galaktyce wynosi około 110 miliardów mas naszej gwiazdy, ale badacze podkreślają, że wynik ten jest wysoce niepewny ze względu na przesłonięcie pyłem.

Astronomowie twierdzą, że ich odkrycie sprawia, że REBELS-25 jest jedną z najodleglejszych, potwierdzonych galaktyk zimnego dysku zaobserwowanych do tej pory. Jak podkreślili, znalezienie tego typu obiektu było niezwykle trudne z dostępną technologią, ale jak sugerują odkrycie to może wskazywać, że takie galaktyki mogą być bardziej powszechne we Wszechświecie przesuniętym ku czerwieni niż wcześniej sądzono.

„Spodziewamy, że przyszłe badania kinematyki zimnego gazu w wysokiej rozdzielczości ujawnią jeszcze więcej zimnych, masywnych dysków. W szczególności, trwające obserwacje ALMA innych galaktyk REBELS umożliwią modelowanie dodatkowych kandydatów na wirujące dyski, przy przesunięciu ku czerwieni” – podsumowują naukowcy.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się