NGC 4151
Fot. NASA's Goddard Space Flight Center Conceptual Image Lab

Astronomowie zbadali galaktykę NGC 4151

W ramach misji XRISM (X-ray Imaging and Spectroscopy Mission) naukowcy zbadali galaktykę NGC 4151 i niezwykłą czarną dziurę w jej centrum.

Misja XRISM jest prowadzona przez Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA) we współpracy z NASA i European Space Agency (ESA). Została wystrzelona 6 września 2023 roku. NASA i JAXA opracowały Resolve – spektrometr mikrokalorymetryczny znajdujący się na pokładzie pojazdu kosmicznego.

„Instrument XRISM Resolve uchwycił szczegółowe widmo obszaru wokół czarnej dziury. Szczyty i spadki są jak chemiczne odciski palców, które mogą nam powiedzieć, jakie pierwiastki są tam obecne i ujawnić wskazówki dotyczące losu materii zbliżającej się do czarnej dziury”– tłumaczy Brian Williams z NASA.

Jak tłumaczą astronomwoie, NGC 4151 to galaktyka spiralna znajdująca się w odległości około 43 milionów lat świetlnych w północnym gwiazdozbiorze Psów Gończych. W jej centrum znajduje się supermasywna czarna dziura o masie ponad 20 milionów razy większej od masy Słońca.

Fot. NASA’s Goddard Space Flight Center Conceptual Image Lab

Galaktyka jest również aktywna, co zdaniem naukowców oznacza, że jej centrum jest niezwykle jasne i zmienne. Gaz i pył wirujące w kierunku czarnej dziury tworzą wokół niej dysk akrecyjny, który nagrzewa się pod wpływem sił grawitacji i tarcia, co wpływa na zmienność jasności. Część materii na skraju czarnej dziury tworzy strumienie cząstek, które wylatują z każdej strony dysku z prędkością bliską prędkości światła. Obłok materii w kształcie okręgu, zwany torusem otacza dysk akrecyjny.

Jak wskazują badacze, NGC 4151 jest jedną z najbliższych znanych galaktyk aktywnych. Inne misje, w tym należące do NASA Obserwatorium Rentgenowskie Chandra i Kosmiczny Teleskop Hubble’a, badały ją, aby dowiedzieć się więcej na temat interakcji między czarnymi dziurami a ich otoczeniem, co może powiedzieć naukowcom, w jaki sposób te niezwykle gęste obiekty w centrach galaktyk powiększają się.

Galaktyka jest niezwykle jasna w promieniowaniu rentgenowskim, co czyni ją idealnym celem do obserwacji dla XRISM. Widmo NGC 4151 ujawniło znaczący wzrost przy energiach nieco poniżej 6,5 keV (kiloelektronowoltów) – jest to linia emisyjna żelaza. Astronomowie uważają, że duża część mocy aktywnych galaktyk pochodzi z promieniowania rentgenowskiego mającego źródło w gorących, rozbłyskujących obszarach w pobliżu czarnej dziury. Promieniowanie rentgenowskie odbijające się od chłodniejszego gazu w dysku powoduje fluorescencję żelaza, wytwarzając specyficzny pik rentgenowski. Pozwala to astronomom na uzyskanie lepszego obrazu zarówno dysku, jak i obszarów znajdujących się znacznie bliżej centrum galaktyki.

Żelazo to tylko jeden z pierwiastków wykrywanych przez XRISM. Teleskop zdaniem astronomów, może również wykryć siarkę, wapń, argon i inne, w zależności od źródła. Każdy to ważna informacja dla naukowców, dotycząca kosmicznych zjawiskach w zakresie promieniowania rentgenowskiego.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się