Berkeley 50

Astronomowie zbadali gromadę otwartą Berkeley 50

Korzystając z teleskopu Lowell Discovery Telescope (LDT), naukowcy odkryli młodą galaktyczną gromadę otwartą znaną jako Berkeley 50. Obserwacje rzuciły więcej światła na właściwości i zawartość gwiazdową tego obiektu.

Jak tłumaczą astronomowie, gromady otwarte (OC), utworzone z tego samego gigantycznego obłoku molekularnego, to grupy gwiazd luźno związanych ze sobą grawitacyjnie. Do tej pory w Drodze Mlecznej odkryto ich ponad tysiąc, a naukowcy wciąż poszukują kolejnych, mając nadzieję na odnalezienie różnorodnych grup gwiazd. Szczegółowe badanie OC, zdaniem naukowców, może mieć kluczowe znaczenie dla lepszego zrozumienia procesu formowania się i ewolucji naszej galaktyki.

Berkeley 50 (IC 1310) to jak tłumaczą astronomowie, słabo zbadana młoda galaktyczna gromada otwarta znajdująca się w odległości około 12 200-12 400 lat świetlnych od Ziemi.

Astronomowie z Obserwatorium Lowella we Flagstaff w Arizonie, pod kierownictwem Meghan Speckert z Lowell Observatory postanowił przyjrzeć się bliżej Berkeley 50 za pomocą LDT Large Monolithic Imager (LMI), mając nadzieję na określenie dokładnych właściwości i poznanie gwiazd wewnątrz gromady. Obserwacje zostały uzupełnione o dane z satelity ESA Gaia. Badanie zostało opisane w serwisie arXiv.

Początkowo badacze uzyskali fotometrię 1 145 gwiazd w polu Berkeley 50. Następnie wykorzystali Gaię do określenia potencjalnej przynależności tych gwiazd i wybrania tych, które nadawały się do lepszej i dokładniejszej obserwacji.

Astronomom udało się przeprowadzić spektroskopię optyczną 17 najjaśniejszych gwiazd w pobliżu znanego supergiganta o nazwie TYC 2679-0322-1, który jest jedną z centralnych gwiazd Berkeley 50. Następnie sklasyfikowali gwiazdy z tej próbki jako należące od średniego do późnego typu B i jedną gwiazdę A0. Zdaniem naukowców, biorąc pod uwagę, że ruchy właściwe i paralaksy (efekt niezgodności różnych obrazów tego samego obiektu obserwowanych z różnych kierunków) tych gwiazd były podobne, pozwoliło to im na potwierdzenie tego, że 64 gwiazd są pewnymi członkami gromady.

Badanie wykazało, że gromada Berkeley 50 ma silny ciąg główny, a jej najbardziej masywne gwiazdy, jak zaznaczają astronomowie, są około siedem razy masywniejsze od Słońca. Wiek gromady badacze oszacowali na około 50-60 milionów lat, a jej przesunięcie ku czerwieni wynosi około 0,9 mag. Odległość do gromady została zmierzona przez naukowców na 12 400 lat świetlnych od Ziemi, co jest zgodne z wcześniejszymi szacunkami.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się