VCC 322

Astronomowie zbadali łączącą się galaktykę karłowatą VCC 322

Korzystając z Canada France Hawaii Telescope (CFHT), astronomowie przeprowadzili wielopasmowe obserwacje łączącej się galaktyki karłowatej znanej jako VCC 322. Badania dostarczyły wielu kluczowych informacji o właściwościach tej struktury.

Galaktyki karłowate, o masach poniżej 5 miliardów mas Słońca, zawierają do kilku miliardów gwiazd i są najliczniejszymi galaktykami występującymi we Wszechświecie. Naukowcy zakładają, że na ich powstawanie i aktywność duży wpływ mają interakcje z większymi galaktykami.

Astronomowie twierdzą, że chociaż fuzje galaktyk karłowatych prawdopodobnie występują na wszystkich przesunięciach ku czerwieni (zjawisko fizyczne polegające na tym, że linie widmowe promieniowania elektromagnetycznego docierające z niektórych gwiazd lub galaktyk są przesunięte w stronę większych długości fali – oddalają się od obserwatora), wciąż nie są w pełni zrozumiałe, głównie ze względu na wyzwania związane z obserwacjami takich zdarzeń. Jednak jak zaznaczają badacze, istnieją dowody na to, że fuzje galaktyk karłowatych odgrywają znaczącą rolę w wyzwalaniu formowania się gwiazd w pobliskim Wszechświecie.

Badacze tłumaczą, że VCC 322 to karłowata galaktyka nieregularna w gromadzie Virgo o masie szacowanej na około 90 milionów mas Słońca. Poprzednie obserwacje wykazały, że ma ona ogony pływowe i powłoki gwiezdne, co wskazuje na pozostałość po fuzji. Astronomowie przewidują również, że VCC 322 może oddziaływać z galaktykami karłowatymi wczesnego typu oznaczonymi jako VCC 319 i VCC 334.

Astronomowie z Uniwersytetu Chińskiej Akademii Nauk w Pekinie, pod kierownictwem Lan-Yue Zhanga zbadali trwającą fuzję galaktyk. W tym celu pozyskali szerokopasmowe obrazy optyczne tej galaktyki za pomocą CFHT. Ich badanie zostało uzupełnione danymi z kamery ciemnej energii (DECam) na 4-metrowym teleskopie Blanco. Badanie zostało opisane w serwisie arXiv.

„Przeprowadziliśmy kompleksowe badanie VCC 322, pozostałości po fuzji, która może tworzyć układ potrójny z VCC 334 i VCC 319, wykorzystując wielopasmowe dane fotometryczne i widmo optyczne” – zaznaczają naukowcy.

Jak przedstawiają badacze, obserwacje ujawniły, że VCC 322 ma wyraźny długi prosty ogon pływowy. Ogon ten ma rozmiar porównywalny z galaktyką-gospodarzem, a jego wiek wynosi około 10 miliardów lat.

Badanie wykazało, że stara populacja gwiazd (licząca co najmniej miliard lat) stanowi większą część masy VCC 322. Jeśli chodzi o młodą populację (młodszą niż 100 milionów lat), przyczynia się ona w największym stopniu do jasności galaktyki.

Po przeanalizowaniu danych naukowcy stwierdzili, że VCC 322 jest galaktyką dyskową, podczas gdy VCC 319 jest obiektem wczesnego typu. Ich zdaniem VCC 319 wydaje się wykazywać skręcenie, co wskazuje na to, że prawdopodobnie oddziałuje z VCC 322.

Zdaniem astronomów, obserwacje ujawniły również trwającą aktywność gwiazdotwórczą w VCC 322. Jednak formowanie się gwiazd w tej galaktyce wydaje się być stłumione w porównaniu do innych znanych gwiazdotwórczych karłów o podobnej masie w gromadzie Virgo. Badacze zakładają, że szok wywołany połączeniem lub interakcją prawdopodobnie powoduje podgrzewanie gazu, tłumiąc aktywność powstawania gwiazd.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się