naramiennik
Fot. Wikimedia/Medium69

Badacze odtworzyli rzymski naramiennik sprzed 1800 lat 

Konserwatorzy z Narodowego Muzeum Szkocji odtworzyli fragment rzymskiej zbroi, która przed 1800 lat uległa rozbiciu na ponad 100 kawałków. Zrekonstruowane starożytne opancerzenie  będzie wchodziło w skład nadchodzącej wystawy muzealnej w Muzeum Brytyjskim. 

Jak wynika z oświadczenia Narodowego Muzeum Szkocji rzymska mosiężna zbrojna pochodzi z II wieku. Odpowiadający za jej odnowienie konserwatorzy skrupulatnie kawałek po kawałku składali pancerz, który określili mianem „starożytnej układanki”. Ponad 100 części bezcennego zabytek zostało znaleziony w 1906 r. na terenie dawnego rzymskiego fortu Trimontium, którego pozostałości znajdują się na terenie wsi Newstead w południowej Szkocji, informuje portal „Live Science„.

Po oczyszczeniu i szeroko zakrojonych pracach konserwatorskich badacze sklasyfikowali tę część zbroi jako naramiennik. Niektóre kawałki tego przedmiotu były przechowywane w szkockich muzeach przez ponad sto lat. I tak górną część można było od 25 lat oglądać w zbiorach Szkockiego Muzeum Narodowego, a dolna trafiła do Muzeum Trimontium. „To naprawdę wspaniałe, że dzięki tej wystawie mieliśmy możliwość odbudowy tego rzadkiego przedmiotu. Jego transformacja jest uderzająca.” – powiedział w oświadczeniu Fraser Hunter, główny kurator archeologii prehistorycznej i rzymskiej w Narodowym Muzeum Szkocji. 

Naukowcy początkowo myśleli, że znaleziska były pozostałościami po zniszczonym nabiodrku, które były używane przez kawalerzystów do ochrony ud. Jednak w miarę jak konserwatorzy pracowali żmudnie nad odtworzeniem artefaktu, to tym bardziej zaczęli sobie zdawać sprawę, że w rzeczywistości jest to chroniący ramię naramiennik, który bardzo przypominał analogiczną sprzęt noszony przez gladiatorów. Ta część uzbrojenia rozciągała się od ramienia do dłoni zapewniając jej użytkownikowi ochronę tych części ciała podczas bitwy. „Giętki naramiennik jest ikonicznym elementem wyposażenia rzymskich gladiatorów, dlatego to naprawdę zaskakujące, iż okazuje się, że był on noszony także przez rzymskich legionistów w celu ochrony ramienia od miecza” – powiedział w oświadczeniu Richard Abdy, kurator działu ds. monet rzymskich i z epoki żelaza w British Museum.

Niezwykły artefakt będzie prezentowany na wystawie „Legion: Życie w rzymskiej armii”, która odbędzie się w dniach od 1 lutego do 23 czerwca w Muzeum Brytyjskim w Londynie. „Teraz, gdy został zrekonstruowany, można wyobrazić sobie legionistę, który kiedyś go nosił. Był to zarówno symbol ochrony, jak i statusu – mosiądz był drogi i lśnił jak złoto na ramieniu miecza. Oferuje żywe połączenie z tym ważnym okresem, kiedy Szkocja znajdowała się na północnej granicy Imperium Rzymskiego” – – powiedział Hunter. 

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się