Blue Origin Orbital Reef
Fot. NASA/Blue Origin

Blue Origin Orbital Reef – prywatnaa stacja kosmiczna

Finansowana przez NASA prywatna stacja kosmiczna, Blue Origin Orbital Reef, zakończyła testowanie jednego ze swoich krytycznych systemu podtrzymywania życia w ramach prac nad docelowym umieszczeniem stacji na niskiej orbicie okołoziemskiej.

Cztery krytyczne systemy są częścią umowy NASA Space Act, pierwotnie przyznanej firmie Blue Origin w 2021 roku i koncentrują się na materiałach i projektach urządzeń do oczyszczania, odzyskiwania i przechowywania powietrza oraz wody o kluczowym znaczeniu dla ludzkich lotów kosmicznych.

NASA współpracuje z firmami prywatnymi w celu stworzenia stacji kosmicznych zdolnych do świadczenia usług dla agencji i innych podmiotów, co zapewni utrzymanie ciągłej obecności ludzi na niskiej orbicie okołoziemskiej i zapewni bezpośrednie korzyści dla ludzkości.

„Systemy wspierające ludzkie życie są kluczowe dla zapewnienia, że prywatne stacje kosmiczne mogą być bezpieczne dla astronautów, aby mogli nadal mieć dostęp do niskiej orbity okołoziemskiej w celu prowadzenia ważnych badań naukowych w unikalnym środowisku mikrograwitacji. Dodatkowo, każdy stworzony system pozwala NASA uzyskać wgląd w postępy naszego partnera w projektowaniu i rozwoju stacji kosmicznej” – tłumaczy Angela Hart, kierownik programu rozwoju prywatnej niskiej orbity okołoziemskiej NASA.

Ludzie żyjący i pracujący w przestrzeni kosmicznej robią to w zamkniętym środowisku, które jak zaznaczają badacze musi być monitorowane i kontrolowane. Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej komponenty systemu kontroli środowiska i podtrzymywania życia zapewniają czyste powietrze i wodę dla astronautów. System regeneracyjny poddaje recyklingowi i odzyskuje większość wody i tlenu wytwarzanego podczas normalnej działalności człowieka. To znacznie zmniejsza ilość masy, która musiałaby zostać wyniesiona do orbitującego laboratorium.

Orbital Reef będzie posiadał podobny system. Wszystkie cztery krytyczne etapy testowały różne części systemu, w tym test kontroli śladowych zanieczyszczeń, test utleniania zanieczyszczeń wody, test odzyskiwania wody z moczu i test zbiornika na wodę.

Test kontroli śladowych zanieczyszczeń sprawdzał materiały pod kątem usuwania szkodliwych zanieczyszczeń z powietrza. Test utleniania wody, test odzyskiwania wody z moczu i test zbiornika na wodę koncentrowały się na potencjalnych technologiach czyszczenia, odzyskiwania i przechowywania surowców.

NASA wspiera projektowanie i rozwój wielu prywatnych stacji kosmicznych, w tym Orbital Reef firmy Blue Origin, poprzez finansowane i niefinansowane umowy. Po obecnej fazie projektowania i rozwoju nastąpi zamówienie usług od jednej lub kilku firm. NASA chce być jednym z wielu klientów stacji obecnych na niskiej orbicie okołoziemskiej.

Komercyjna strategia NASA dla niskiej orbity okołoziemskiej zapewni niezawodne i bezpieczne usługi po niższych kosztach i umożliwi agencji skupienie się na misjach Artemis na Księżyc w ramach przygotowań do wypraw na Marsa, jednocześnie nadal wykorzystując niską orbitę okołoziemską jako poligon szkoleniowy i doświadczalny dla misji w głębokim kosmosie.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się