kładka CPK Donald Tusk Centralna Kładka Komunikacyjna
Fot. Wojciech BARCZYŃSKI / Forum

Polacy chcą, by Polska się rozwijała. Donald Tusk popełnia błąd

Mam wrażenie, że narastająca niechęć do PiS-u, która eksplodowała 15 października ubiegłego roku, dotyczyła PiS-u personalnie, a nie politycznie. Mam wrażenie, że ludzie chcieli, by polityka Prawa i Sprawiedliwości była kontynuowana.

Zwykła Polska patrzy na to wszystko

Jeżdżę do Niemiec po piwo. Nie jest to wyzwanie, gdyż do Frankfurtu nad Odrą mam jakieś sześćdziesiąt kilometrów. Piwo w Niemczech jest tańsze. I lepsze. A przynajmniej bardziej mi smakuje. Zresztą nie tylko mnie. Wczoraj, z sąsiadami, kupiliśmy dziesięć skrzynek.

Majówka. Mimo globalizacji, bawarskie browary wciąż produkują piwo, które smakuje jak kiedyś. Mam podejrzenia, że gdyby światowe koncerny spróbowały zrobić z bawarskimi browarami, to, co zrobiły z browarami polskimi, skończyłoby się to kolejnym puczem monachijskim. Który z kolei mógłby się skończyć inaczej niż ten poprzedni. Nie dość, że obaleniem berlińskiego rządu, wszechświatową rewolucją. Jeżdżę do Niemiec po bawarskie piwo. Jeździłbym po Polsce, po polskie, ale niestety żadne z polskich mi na dłuższą metę nie smakuje. Nie jestem też amatorem polskiego wina. Trzymam oczywiście kciuki, za naszych winiarzy, ale gust mój jest zbyt mało wyrafinowany, by płacić takie pieniądze, jakie nasi winiarze za swoje wina sobie życzą. Przydługi wstęp miał wykazać, że jeśli chodzi o patriotyzm gospodarczy nie jestem doktrynerem. Zdarza mi się woleć lepsze zagraniczne niż gorsze polskie, jednak samo istnienie dobrego za granicą, nie jest dla mnie powodem by rezygnować z prób stworzenia lepszego polskiego.

Co się stało 15 października w wyborach parlamentarnych?

Mam wrażenie, że narastająca niechęć do PiS-u, która eksplodowała 15 października ubiegłego roku, dotyczyła PiS-u personalnie, a nie politycznie. Mam wrażenie, że ludzie chcieli, by polityka Prawa i Sprawiedliwości była kontynuowana. Chcieli CPK, atomówek, portu kontenerowego w Świnoujściu, spławnej Odry, inwestycji w zbrojenia i tego wszystkiego, co PiS w lepszym lub gorszym tempie zaczynał budować. Nie chcieli zaś Jacka Sasina i jego Igrzysk Europejskich, Zbigniewa Ziobry z niesprawną prokuraturą i zamętem w sądach, skonfliktowanego z generałami MON-u, telewizji Jacka Kurskiego i Mateusza Matyszkowicza, Rady Polskich Mediów, konferencji profesora Glapińskiego (z jego polityką monetarną nie mieli aż takiego problemu). Rządu wiszącego na głosie Łukasza Mejzy i jego Republikańskich kolegów. Czyli chcieli PiS-u bez PiS-u. Ci którzy zagłosowali przeciw PiS-owi, biorąc na poważnie obietnice Donalda Tuska, że będzie jak było, tylko lepiej.

Donald Tusk – można odnieść wrażenie – zachowuje się, jakby wciąż wierzył, że zyskał władzę, dlatego, że ludzie zagłosowali na niego. A tymczasem ludzie zagłosowali przeciwko PiS-owi. Co widać i po wyniku wyborów samorządowych i ogólnie wszystkich sondaży, gdzie nie ma zwykłego na początku rządów wzrostu poparcia.

W kwestii CPK nie będę szedł na łatwiznę, nie uwierzę w teorię, że nie będziemy go budować, bo nie chcą tego Niemcy. Wydaje mi się, że logika tej decyzji jest nieco bardziej skomplikowana. Otóż Donald Tusk chce zetrzeć PiS z powierzchni ziemi, pozbawiając go moralnego prawa do funkcjonowania w polskiej polityce. Chce, żeby PiS kojarzył się ze złodziejstwem, kolesiostwem… nie chce mi się wymieniać więcej przymiotników. Nic więc, co PiS zaczął nie może być kontynuowane, bo PiS to zło (dlatego 800+ stało się nagle projektem Koalicji Obywatelskiej).

Centralna Piesza Kładka

Platforma uważa, że społeczne wzburzenie wokół sprawy CPK dzieje się wyłączne w twitterowej bańce. To nie jest prawda. W twitterowej bańce excusez le mot jebaćpisizmu funkcjonuje sama Platforma. Bańce, której głośniejszych uczestników sama sponsorowała. O tym, że CPK jest nie tylko twitterowym tematem, dotarło do mnie parę lat temu, kiedy jeszcze budująca tę inwestycję spółka nie radziła sobie zupełnie z komunikacją.

Otóż serwisowałem klimatyzację w podświebodzińskim Wilkowie. Właściciel firmy, pan Carewicz, opowiedział, że się nie może doczekać na to, kiedy CPK powstanie, bo teraz, kiedy leci na wakacje za ocean, ktoś go musi zawieźć do Berlina, z Berlina leci do Frankfurtu no i z Frankfurtu za ocean. A jak będzie CPK, to wsiądzie w pociąg na dworcu w Świebodzinie. I po dwóch i pół godzinie będzie na terminalu. Ludzie tacy jak pan Piotr są w całej Polsce. Ludzie, którzy chcą, by Polska się rozwijała. I ci ludzie zatrzymania rozwoju Polski nie zapomną.

Najmniej takich ludzi jest w Warszawie. Ci latają z Okęcia. Jeżeli mieszkają blisko lotniska, to by woleli, żeby samoloty rzadziej latały, bo hałas. Właściwie, żeby latały tylko te, którymi lecą na wakacje. A jeśli chodzi o rozwój, to wystarcza im kładka, która tak właściwie nic konkretnego nie łączy. Centralna Piesza Kładka, jak zgrabnie nazwał ją Eryk Mistewicz.

Marcin Kędryna

Tekst ukazał się 2. maja w „Dzienniku Polskim” i innych gazetach Polska Press. Przedruk za zgodą Autora.

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się