FAST

Chiński radioteleskop FAST poszukuje życia pozaziemskiego

Poszukiwania życia pozaziemskiego do tej pory zakończyły się niepowodzeniem, pomimo olbrzymiej ilości obserwacji i wyliczeń, które sugerują, że warunki do życia w kosmosie mogą być bardziej powszechne, niż sądzono. Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna rozpoczęła swój projekt mający na celu wykrycie sygnałów od obcej cywilizacji, wykorzystując teleskop sferyczny o aperturze pięciuset metrów (FAST).

Projekt Far Neighbor Project (FNP) został uruchomiony w 2023 roku i wykorzystuje kilka technik obserwacyjnych do poszukiwania sygnatur technologicznych od zaawansowanych cywilizacji. Celem obserwacji są pobliskie gwiazdy, układy egzoplanet, lokalne gromady kuliste i wiele innych. Tong-Jie Zhanga wraz z zespołem badawczym chcą wykorzystać radioteleskop FAST wraz z nowymi technikami analizy danych obserwacyjnych w poszukiwaniu sygnałów od obcych. Opis badana został zamieszczony w czasopiśmie The Astronomical Journal

FAST – który został nazwany Tianyan, co oznacza „Oko Nieba” – znajduje się w regionie Pingtang w południowo-zachodnich Chinach i został oddany do użytku w 2016 roku. Jest to drugi co do wielkości radioteleskop na świecie, który został zbudowany w naturalnym zagłębieniu terenu.

Jego konstrukcja jest innowacyjna i składa się z 4500 metalowych paneli, które tworzą ruchomą, aktywną parabolę. Podobnie jak w przypadku innych dużych anten statycznych, nad nią znajduje się kabina zawieszona na kablach. Może ona poruszać się automatycznie, aby sterować instrumentem w celu odbierania sygnałów z dowolnego kierunku.

Zespół stosuje dwie nowe metody obserwacji w nadziei, że poprawi to wyniki. Pierwszą z nich jest metoda MultiBeam Coincidence Matching (MBCM), która jest podobna do metody on-off, powszechnie stosowanej w obserwacjach SETI.

Koncepcja on-off zakłada, że sygnał zlokalizowany na niebie nie zostałby wykryty w wielu obserwacjach teleskopowych w tym samym czasie. MBCM wykorzystuje 19-wiązkowy odbiornik FAST, dzięki czemu może jednocześnie rejestrować dane w wiązce centralnej oraz w wiązkach zewnętrznych. Istnieje również technika wielowiązkowego skanowania źródeł punktowych (MBPS), która również wykorzystuje 19-wiązkowy tego radioteleskopu.

Metoda ta jest szczególnie wrażliwa na powtarzające sie sygnały wąskopasmowe i może jednocześnie porównywać wyniki w ramach jednej obserwacji. MBCM i MBPS to dwie nowe i niezwykle wydajne metody obserwacyjne, które znacznie zwiększą szybkość przetwarzania danych i przeprowadzą bardziej czułe obserwacje większej liczby obiektów w kosmosie.

Niestety, do tej pory nie uzyskano żadnych dowodów na istnienie pozaziemskiej inteligencji, ale dzięki nowym metodom szansa wykrycia życia pozaziemskiego znacznie się zwiększyła.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się