chiny

Chiny pozyskały próbki z ciemnej strony Księżyca

Chiny poinformowały, że ich statek kosmiczny pozyskał próbki skał i gleby z niewidocznej strony Księżyca, po czym wystartowała 4 czerwca, aby dostarczyć je na Ziemię.

Sonda Chang’e-6 została wystrzelona w zeszłym miesiącu, a jej lądownik wylądował po drugiej stronie Księżyca 2 czerwca. 4 czerwca rano o godzinie 7:38 czasu pekińskiego wystartował lądownik, jego silnik pracował przez około sześć minut, wchodząc na orbitę wokół Księżyca, podała Chińska Narodowa Administracja Kosmiczna.

Agencja podała, że statek kosmiczny przetrwał test wysokiej temperatury na powierzchni Księżyca i pozyskał próbki zarówno za pomocą wiercenia, jak i zbierania powierzchniowego, a następnie zgodnie z planem umieścił je w pojemniku wewnątrz wyciągarki sondy.

Pojemnik zostanie przeniesiony do kapsuły powrotnej, która ma powrócić na Ziemię na pustyniach chińskiego regionu Mongolii Wewnętrznej około 25 czerwca.

Mała flaga Chin, która została umieszczona na powierzchni Srebrnego Globu, według agencji została wykonana ze specjalnych materiałów kompozytowych, pojawiła się na wysuwanym ramieniu z boku lądownika księżycowego i nie została umieszczona na księżycowym gruncie.

Zdaniem astronomów, misje na drugą stronę Księżyca są trudniejsze, ponieważ nie jest ona zwrócona w stronę Ziemi, co wymaga satelity przekaźnikowego do utrzymania łączności. Teren jest również bardziej nierówny, z mniejszą liczbą płaskich obszarów do lądowania.

Państwowa agencja prasowa Chińskiej Republiki Ludowej Xinhua podała, że miejscem lądowania sondy był Basen Bieguna Południowego-Aitken, krater uderzeniowy utworzony ponad 4 miliardy lat temu, który ma 13 kilometrów głębokości i średnicę 2500 kilometrów.

Jest to najstarszy i największy z tego typu kraterów na Księżycu, więc może dostarczyć najwcześniejszych informacji na jego temat, jak podaje Xinhua, dodając, że ogromne uderzenie mogło wyrzucić materiały z głębi powierzchni.

Misja jest szóstą w programie eksploracji księżyca Chang’e, który został nazwany na cześć chińskiej bogini księżyca. Jest to druga misja mająca na celu przywiezienie próbek, po misji Chang’e 5, która dokonała tego z jasnej strony Księżyca w 2020 roku.

Program księżycowy jest częścią rosnącej rywalizacji ze Stanami Zjednoczonymi – wciąż liderem w eksploracji kosmosu – oraz innymi krajami, w tym Japonią i Indiami. Chiny umieściły również własną stację kosmiczną na orbicie i regularnie wysyłają tam załogi.

Chiny zamierzają umieścić człowieka na Księżycu przed 2030 r., co uczyniłoby je drugim krajem po Stanach Zjednoczonych, który tego dokona. Ameryka planuje ponowne lądowanie astronautów na Księżycu – po raz pierwszy od ponad 50 lat, w 2026 roku.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się