Webb

Co dziś obserwuje Webb i Hubble?

Informacje na temat tego co zostało odkryte przez kosmiczne teleskopy można znaleźć wszędzie. Każdego tygodnia można przeczytać wiadomości o kosmicznym odkryciach, które zostało dokonane dzięki obrazom, widmom i innym danym przechwyconym przez liczne obserwatoria astronomiczne NASA. Ale co dziś obserwują Webb i Hubble?

Aplikacja internetowa NASA Space Telescope Live, pierwotnie opracowana w 2016 roku w celu dostarczania aktualizacji w czasie rzeczywistym na temat celów Hubble’a, zapewnia teraz łatwy dostęp do aktualnych informacji na temat bieżących, przeszłych i nadchodzących obserwacji zarówno z Hubble’a, jak i Webba.

Zaprojektowana i opracowana dla NASA przez Space Telescope Science Institute w Baltimore, to narzędzie eksploracyjne oferujące wszystkim, badaczom i amatorom, prosty sposób, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak prowadzone są badania astronomiczne.

Jak tłumaczą naukowcy z NASA, dzięki przeprojektowanemu interfejsowi i rozszerzonej funkcjonalności, użytkownicy mogą dowiedzieć się nie tylko, jaką planetę, gwiazdę, mgławicę, galaktykę lub region głębokiego kosmosu obserwuje obecnie każdy teleskop, ale także gdzie dokładnie znajdują się te cele na niebie – jakie instrumenty naukowe są używane do przechwytywania obrazów, widm i innych danych – dokładnie, kiedy i jak długo planowane są obserwacje – status obserwacji – kto prowadzi badania – i co najważniejsze, czego naukowcy próbują się dowiedzieć.

Informacje dotyczące obserwacji z zatwierdzonych programów naukowych są dostępne za pośrednictwem Mikulski Archive for Space Telescopes. NASA Space Telescope Live oferuje łatwy dostęp do tych informacji – nie tylko do celów z bieżącego dnia, ale także do całego katalogu wcześniejszych celów obserwacji, których dokonał Webb, sięgającymi pierwszych celów teleskopu od czasu uruchomienia w styczniu 2022 roku. Oraz celów obserwacji, których dokonał Hubble, do początku swojego działania w maju 1990 roku.

Jak tłumaczą astronomowie, mapa nieba, którą można powiększyć, wyśrodkowana na lokalizacji celu została opracowana przy użyciu Aladin Sky Atlas, z obrazami z teleskopów naziemnych w celu zapewnienia kontekstu obserwacji. (Ponieważ dane, które pozyskują Hubble i Webb muszą przejść wstępne przetwarzanie, a w wielu przypadkach wstępną analizę, zanim zostaną udostępnione opinii publicznej i społeczności astronomicznej, obrazy w czasie rzeczywistym nie są dostępne w tym narzędziu dla żadnego z teleskopów).

Jak podają twórcy, szczegóły, takie jak nazwa i współrzędne celu, zaplanowany czas rozpoczęcia i zakończenia oraz temat badań są pobierane bezpośrednio z baz danych planowania obserwacji. Linki w narzędziu kierują użytkowników do oryginalnej propozycji badawczej, która służy jako wstęp do bardziej technicznych informacji.

Aplikacja NASA’s Space Telescope Live została zaprojektowana do pracy na komputerach stacjonarnych i urządzeniach mobilnych. Jest dostępna za pośrednictwem oficjalnych stron internetowych NASA Hubble i Webb.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się