COSMIC

COSMIC – nowe narzędzie do poszukiwania inteligencji pozaziemskiej

Instytutu SETI opracował detektor COSMIC (Commensal Open-Source Multimode Interferometer Cluster), który został umieszczony w obserwatorium radioastronomicznym Karl G. Jansky Very Large Array (VLA). Ma on pomóc w poszukiwaniu życia we Wszechświecie.

Zdaniem twórców, ta najnowsza technologia nie jest odrębnym teleskopem, jest swoistym detektorem. COSMIC wyszukuje sygnały pozaziemskie wykorzystując surowe dane z obserwacji teleskopu. Głównym celem misji COSMIC jest znalezienie inteligentnego życia we Wszechświecie. Projekt został opisany w The Astronomical Journal.

To, co wyróżnia COSMIC, to jego zdolność adaptacji do przyszłości. System został zaprojektowany z myślą o przyszłych aktualizacjach, dzięki czemu pozostaje w czołówce kosmicznych eksploracji. Dzięki możliwości rozszerzenia swoich możliwości, COSMIC może wkrótce objąć swoim „wzrokiem” więcej gwiazd, zbadać nowe częstotliwości i poprawić zrozumienie Wszechświata.

Możliwości COSMIC wykraczają poza poszukiwanie pozaziemskiej inteligencji. Przyszłe ulepszenia mogą odblokować nowe możliwości badawcze, od znajdowania szybkich rozbłysków radiowych z submilisekundową rozdzielczością czasową po badanie linii widmowych i ciemnej materii.

„Obecnie skupiamy się na przeprowadzeniu jednego z największych badań sygnałów technologicznych, z ponad 500 tysięcy źródeł zaobserwowanych w ciągu pierwszych sześciu miesięcy. Jednak elastyczność projektu pozwala na szeroki zakres innych możliwości naukowych, takich jak badanie struktur szybkich impulsów radiowych i poszukiwanie aksjonowych kandydatów na ciemną materię” – mówi autor projektu dr Chenoa Tremblay.

„Mamy nadzieję, że otworzymy możliwości dla innych naukowców, aby wykorzystać nasz wysoki czas (nanosekundy) lub wysoką rozdzielczość widmową (poniżej Hz) do ukończenia swoich badań. To ekscytujący czas na zwiększenie możliwości tego nowego teleskopu” – dodaje.

Obecnie działający na VLA, COSMIC wyszukuje sygnałów za pomocą obserwacji z Very Large Array Sky Survey (VLASS), który zmapuje 80 proc. nieba w trzech fazach w ciągu dwóch lat i skataloguje około 10 milionów źródeł radiowych.

Oparty na sieci Ethernet system COSMIC, dzięki technologia multicastingu pozwala innym systemom na dostęp do jego mocy obliczeniowej, umożliwiając rozwój ekosystemu naukowego opartego na współpracy. Przybiera to formę wielu teleskopów wspólnie działających w celu odkrycia najgłębszych tajemnic Wszechświata.

„System COSMIC znacznie zwiększa możliwości naukowe VLA. Jego główny cel, jakim jest wykrywanie pozaziemskich sygnatur technicznych, odpowiada na jedno z najgłębszych pytań naukowych w historii. Ten temat był wcześniej niemożliwy do zrealizowania za pomocą VLA” – mówi dr Paul Demorest z National Radio Astronomy Observatory.

„Działając równolegle z projektami takimi jak VLA Sky Survey, COSMIC zrealizuje jedno z największych badań SETI w historii, jednocześnie umożliwiając VLA prowadzenie zwykłego programu innych badań astronomicznych” – dodaje.

Niezależnie od tego, czy szuka się sygnałów od cywilizacji pozaziemskich czy odkrywa się tajemnice ciemnej materii, COSMIC to nie tylko detektor na teleskopie, to narzędzie, które pozwoli lepiej zbadać Wszechświat.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się