Cosmic Vine

Cosmic Vine – kosmiczna struktura składająca się z 20 masywnych galaktyk

Astronomowie odkryli wielkoskalową strukturę, która składa się z co najmniej 20 masywnych galaktyk. Cosmic Vine – jak została nazwana – rozciąga się na około 13 milionów lat świetlnych.

Masywne i gęste struktury składające się galaktyk są postrzegane przez naukowców jako protoplaści gromad galaktyk – najbardziej masywnych grawitacyjnie powiązanych systemów we Wszechświecie. Dlatego zdaniem naukowców, wykrywanie nowych struktur tego typu i ich szczegółowe badanie ma fundamentalne znaczenie dla zrozumienia formowania się i ewolucji galaktyk.

Astronomowie pod kierownictwem Shuowena Jina z Uniwersytetu Technicznego w Danii wykryła nowy obiekt tego typu – dużą strukturę przypominającą winorośl, stąd jej nazwa „Cosmic Vine” („Kosmiczna Winorośl”). Struktura została odkryta przy przesunięciu ku czerwieni 3,44, w polu Extended Groth Strip (EGS) obserwowanym przez Kosmiczny teleskop Jamesa Webba. Obserwacje zostały uzupełnione danymi z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a (HST). Odkrycie zostało opisane w serwisie arXiv.

Obserwacje wykazały, że Cosmic Vine jest niezwykle długą i dużą strukturą, o długości około 13,04 i szerokości 0,65 miliona lat świetlnych. Jest ona znacznie większa niż inne zwarte grupy galaktyk i proto-gromady przy przesunięciu ku czerwieni powyżej 3,0.

Badanie wykazało, że Cosmic Vine składa się z co najmniej 20 masywnych galaktyk i sześciu nadgromad galaktyk, które składają się na całkowitą masę struktury wynoszącą 260 miliardów mas Słońca. Dwie najbardziej masywne galaktyki w tym obiekcie, oznaczone jako Galaktyka A i Galaktyka E, są spokojne (z tempem formowania się gwiazd poniżej 0,5 masy słonecznej rocznie).

Zdaniem naukowców, Cosmic Vine jest na drodze do utworzenia gromady galaktyk. Obserwacje potwierdzają, że masywne galaktyki w stanie spoczynku mogą formować się w rosnące struktury wielkoskalowe. Astronomowie dodali, że możliwe jest, iż galaktyka E stanie się najjaśniejszą galaktyką klastra (BCG), jeśli wpadnie do jądra gromady w późniejszym okresie kosmicznym.

Badanie wykazało, że galaktyki A i E zostały prawdopodobnie wygaszone przez wybuch gwiazd wywołany fuzją w ciągu ostatnich 500 milionów lat lub sprzężenie zwrotne aktywnego jądra galaktycznego (AGN) przed wpadnięciem do rdzenia Cosmic Vine.

Astronomowie chcą dalej badać gromady galaktyk w stanie spoczynku na wysokich przesunięciach ku czerwieni, co może mieć kluczowe znaczenie dla lepszego zrozumienia, w jaki sposób tworzą się i ewoluują największe struktury we Wszechświecie.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się