Apophis

Czy asteroida Apophis uderzy w Ziemię?

Odkryta w 2004 roku, Apophis została uznana za jedną z najniebezpieczniejszych asteroid, ponieważ istniało ryzyko, że może ona uderzyć w Ziemię. Jednak astronomowie po przeanalizowaniu orbity kosmicznej skały, znanej również jako asteroida 99942, stwierdzili, że najpewniej ominie ona naszą planetę.

Nazwa Apophis pochodzi od węża demona, który w mitologii starożytnego Egiptu uosabiał zło i chaos. Nowe badanie prowadzone przez astronoma Paula Wiegerta przewiduje, co mogłoby by się stać, gdyby orbita Apophisa zmieniła się po zderzeniu z inną asteroidą.

Obiekt bliski Ziemi (NEO – near-Earth object), którego średnicę szacuje się na około 335 metrów, Apophis jest niesławny ze względu na, zdaniem naukowców, zbliżające się bliskie przejścia w pobliżu Ziemi, spodziewane w 2029 i 2036 roku (szacuje się, że przejdzie bezpiecznie w odległości 37 399 kilometrów 13 kwietnia 2029 roku).

Astronomowie po przeanalizowaniu orbity asteroidy ustalili, że bezpiecznie ominie Ziemię oraz nie zderzy się z żadnym innym podobnym ciałem niebieskim. Paul Wiegert i Benjamin Hyatt z University of Waterloo obliczyli ścieżki wszystkich 1,3 miliona znanych asteroid w Układzie Słonecznym, aby wykluczyć możliwość, że Apophis może uderzyć w inny obiekt kosmiczny, przekierowując swoją przewidywaną ścieżkę w kierunku Ziemi. Badanie zostało opisane w Planetary Science Journal.

„Obliczyliśmy ścieżki wszystkich znanych asteroid przy użyciu szczegółowej symulacji komputerowej naszego Układu Słonecznego i oceniliśmy możliwość takiego mało prawdopodobnego zdarzenia” – mówi Wiegert, profesor fizyki i astronomii.

„Biorąc pod uwagę, jak blisko Apophis minie Ziemię, istnieje możliwe ryzyko, że odchylenie od jego obecnej trajektorii może zbliżyć asteroidę do uderzenia w nas. Hipotetycznie, inna asteroida zderzająca się z Apophisem mogłaby spowodować takie odchylenie, motywując nas do zbadania tego scenariusza, niezależnie od tego, jak mało prawdopodobny by on był” – dodaje Hyatt.

Naukowcy zidentyfikowali najbliższe przejścia między znanymi asteroidami a Apophisem w celu monitorowania i utrzymania świadomości sytuacyjnej orbit tych obiektów. Po analizie wszelkich danych badacze stwierdzili, że ogólne ryzyko zderzenia Apophisa ze znaną asteroidą jest bliskie zeru.

„Asteroida Apophis fascynowała nas od czasu jej odkrycia w 2004 roku: była pierwszym wiarygodnym zagrożeniem ze strony asteroidy dla naszej planety. Nawet teraz, gdy wiemy, że jest na dobrej drodze, by nas ominąć, astronomowie pozostają czujni. To asteroida, której nie możemy przestać obserwować” – podsumowuje Wiegert.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się