Kamo'oalewa

Czy asteroida Kamo’oalewa pochodzi z Księżyca?

Zespół naukowców planetarnych znalazł dowody potwierdzające teorię, że bliska Ziemi asteroida Kamo’oalewa jest fragmentem Księżyca wystrzelonym w przestrzeń kosmiczną.

Jak tłumaczą naukowcy, asteroida Kamo’oalewa została odkryta w 2016 roku w ramach międzynarodowego projektu poszukiwania tego typu obiektów, które mogłyby potencjalnie uderzyć w Ziemię i zagrozić cywilizacji ludzkiej. Astronomowie potwierdzi to, że to ciało niebieskie okrąża Słońce po orbicie, która jest zsynchronizowana z Ziemią, przez co wygląda, jakby okrążała planetę i była jej kolejnym naturalnym satelitą. Naukowcy planetarni oszacowali również, że ma od 40 do 100 metrów średnicy i obraca się bardzo szybko jak na asteroidę.

W 2021 r. kolejny zespół naukowców znalazł dowody sugerujące, że skład Kamo’oalewa był podobny do skał znalezionych na Księżycu, co sugeruje, że może mieć księżycowe pochodzenie. Aby to zbadać, astronomowie rozpoczęli szeroko zakrojone badania tego ciała niebieskiego i możliwych miejsc na Księżycu, z których mogła pochodzić i sposobu w jaki teoretycznie została wystrzelona w przestrzeń kosmiczną.

Najnowsze badanie, naukowcy planetarni rozpoczęli od stworzenia modelu komputerowego naśladującego rodzaj kolizji, która mogłaby spowodować wyrzucenie w przestrzeń kosmiczną kawałka powierzchni Księżyca wielkości Kamo’oalewa. W ten sposób byli w stanie oszacować prawdopodobny rozmiar asteroidy, która uderzyłaby w Księżyc, a na tej podstawie rozmiar krateru, który pozostawiłaby po zderzeniu z naturalnym satelitą Ziemi. Badanie zostało opublikowane czasopiśmie Nature Astronomy.

Astronomowie zauważyli również, że takie uderzenie musiałoby nastąpić dość niedawno, co zawęziło możliwości powstania krateru. Następnie porównali próbki materiału księżycowego przywiezionego na Ziemię w ramach jednej misji na Srebrny Glob, które znaleziono w pobliżu jednego z możliwych śladów po uderzeniu – krateru Giordano Bruno. Badacze znaleźli podobieństwa spektralne między próbkami a asteroidą Kamo’oalewa, odkryli również, że w obu przypadkach na próbkach znajdowały się kawałki minerału piroksenu (grupa bardzo rozpowszechnionych minerałów skałotwórczych o strukturze wewnętrznej odpowiadającej krzemianom łańcuchowym).

Naukowcy dokonali następnie pewnych szacunków na podstawie swoich danych i stwierdzili, że asteroida zderzająca się z Księżycem w obecnym miejscu krateru Giordano Bruno mogła wyrzucić odłamki, które przedostały się w przestrzeń kosmiczną – a jeden kawałek mógł mieć wielkości Kamo’oalewa. Astronomowie sugerują, że dalsze misje mające na celu zbadanie księżyca mogą dostarczyć więcej informacji, co może jeszcze bardziej ugruntować koncepcję asteroidy Kamo’oalewa jako fragmentu Księżyca.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się