czarne dziury

Czy czarne dziury to hologramy?

Dla wielu badaczy czarne dziury wydają się być hologramami. Takie stwierdzenie może całkowicie zmienić rozumienie przestrzeni, czasu, materii i energii.

W latach 80. fizyk Jacob Bekenstein był w stanie dokładnie obliczyć, w jakim tempie rosną czarne dziury. Jeśli dodamy do niej pojedynczy bit informacji, jej powierzchnia zwiększy się dokładnie o jedną jednostkę Plancka.

Długość Plancka jest najmniejszą możliwą do zmierzenia długością, wynosi około 10-35 metra, jest tak ważna, ponieważ właśnie w tej skali rozumienie fizyki przez naukowców całkowicie się załamuje. To właśnie w tej skali potrzebne jest wprowadzenie kwantowej teorii grawitacji, aby zrozumieć, co się dzieje. Obszar Plancka to właśnie ta długość podniesiona do kwadratu i o tę wartość rośnie czarna dziura po otrzymaniu jednego bita informacji

Kiedy informacje dostają się do czarnej dziury, reaguje ona w unikalny kwantowo-grawitacyjny sposób, niepodobny do żadnego innego systemu w kosmosie – podaje Universe Today.

Badacze twierdzą, że informacje wchodzące do czarnej dziury są bardziej związane z jej powierzchnią niż objętością, powierzchnią, która jest dwuwymiarowa. Jakakolwiek informacja, która dostanie się za horyzont zdarzeń, wydaje się tam pozostawać. Naukowcy są przekonani, że trójwymiarowe informacje, które wpadają do czarnych dziur są kodowane na ich dwuwymiarowych powierzchniach.

Co wspólnego mają czarne dziury z hologramami? Dlaczego jedyne dostępne miejsca we wszechświecie, w których spotykają się mechanika kwantowa i grawitacja – horyzonty zdarzeń czarnych dziur – działają wbrew intuicji, a ich powierzchnie reagują na informacje bardziej niż ich objętość?

Naukowcy twierdzą, że jeśli czarne dziury są hologramami i manifestacją kwantowej grawitacji, to być może zaczynamy dostrzegać, tak jak Galileusz, kiedy po raz pierwszy stworzył swoje przyrządy do obserwacji gwiazd, że kwantowa teoria grawitacji musi mieć charakter holograficzny. Holografia ma niezwykle znaczące implikacje nie tylko dla tego, jak postrzegamy fizykę matematyczną, ale także dla zakresu samej rzeczywistości.

Stwierdzenie, że żyjemy w hologramie może całkowicie zmienić rozumienie przestrzeni, czasu, materii i energii.

Badacze twierdzą, że nadchodzi kolejna i być może ostatnia rewolucja grawitacyjna. Zaczyna się od spostrzeżenia, że czarne dziury są regionami maksymalnej entropii we Wszechświecie, a ich konsumpcja informacji powoduje proporcjonalny wzrost ich powierzchni, a nie objętości. Jest to zupełnie nowe zrozumienie działania grawitacji.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się