humbaki

Czy humbaki pomogą porozumieć się z kosmitami?

Zespół naukowców z SETI Institute, University of California Davis i Alaska Whale Foundation badał systemy komunikacyjne wielorybów w celu opracowania filtrów inteligencji. Humbaki mogą pomóc w poszukiwaniach oraz ewentualnym kontaktem z cywilizacją pozaziemską.

W odpowiedzi na nagrane wezwanie humbaka do „kontaktu” odtwarzane przez podwodny głośnik, wieloryb o imieniu Twain zbliżył się i okrążał łódź zespołu przeprowadzającego badanie. Odpowiadał on w stylu konwersacyjnym na „sygnały powitania”. Podczas 20-minutowego kontaktu Twain odpowiadał na każde odtwarzane nagranie i dopasowywał zmiany interwałów między każdym sygnałem.

Analiza badania „Interactive Bioacoustic Playback as a Tool for Detecting and Exploring Nonhuman Intelligence: 'Conversing’ with an Alaskan Humpback Whale” została opublikowana w czasopiśmie PeerJ. Wzięli w nim udział naukowcy specjalizujący się w inteligencji zwierząt, analizie śpiewu humbaków oraz fotografii i zachowaniu tych morskich olbrzymów.

„Uważamy, że jest to pierwsza taka wymiana komunikacyjna między ludźmi a humbakami w ich języku” – mówi główna autorka badania dr Brenda McCowan z U.C. Davis.

„Humbaki są niezwykle inteligentne, mają złożone systemy społeczne, tworzą sieci narzędziowe z bąbelków do łapania ryb i intensywnie komunikują się zarówno poprzez śpiew, jak i rozmowy społeczne” – tłumaczy dr Fred Sharpe z Alaska Whale Foundation.

„Biorąc pod uwagę obecne ograniczenia technologiczne, ważnym założeniem w poszukiwaniu inteligencji pozaziemskiej jest to, że istoty z kosmosu będą zainteresowane nawiązaniem kontaktu, a zatem będą kierować się na ludzkie odbiorniki. To ważne założenie jest z pewnością wspierane przez zachowanie humbaków” – stwierdził dr Laurance Doyle z SETI Institute.

Podobnie jak w przypadku badania powierzchni Antarktydy jako zamiennika powierzchni Marsa, zespół Whale-SETI bada inteligentne, ziemskie, nieludzkie systemy komunikacyjne w celu opracowania filtrów, które można zastosować do wszelkich odbieranych sygnałów pozaziemskich. Matematyka teorii informacji zostanie wykorzystana do ilościowego określenia złożoności komunikacji (na przykład struktury reguł osadzonych w odebranej wiadomości).

Naukowcy przeprowadzili już kolejne badanie na temat nieagresywnych zachowań komunikacyjnych humbaków – pierścieni bąbelkowych wykonanych w obecności (i przypuszczalnie dla) ludzi, z którego wnioski mają przedstawić w niedalekiej przyszłości.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się