Chinguetti

Czy meteoryt Chinguetti naprawdę istniał?

Troje fizyków przyjrzało się niecodziennym okolicznościom związanym z tajemniczym meteorytem Chinguetti i opracowało sposób na potwierdzenie jego istnienia.

W swoim badnaiu, opublikowanym w serwisie arXiv, Robert Warren, Stephen Warren i Ekaterini Protopapa sugerują, że istnieje tylko kilka możliwych miejsc, w których może znajdować się meteoryt tajemniczy meteoryt Chinguetti. Zasugerowali oni przeprowadzenie badania opartego na wykorzystaniu magnetometru nad regionem, w którym może znajdować się kosmiczna skała, mogłoby to pomóc rozwiązać zagadkę, która interesuje ludzi od ponad 100 lat.

W 1916 roku Gaston Ripert, urzędnik francuskiego konsulatu, poinformował swoich kolegów, że znalazł coś, co opisał jako „żelazne wzgórze” w części pustyni Sahara, około 45 kilometrów od Chinguetti w Mauretanii, w północno-zachodniej Afryce. Przywiózł ze sobą dowód na jego istnienie – kawałek kamienia, który rzekomo odłupał z jego powierzchni tajemniczej struktury. Naukowcy zasugerowali, że jedynym możliwym wyjaśnieniem istnienia takiego obiektu na pustyni jest uderzenie meteorytu.

Od tego czasu wielu naukowców przestudiowało relację Riperta i zbadało obszar, w którym twierdził, że widział żelazne wzgórze, ale do tej pory nie znaleziono żadnych dowodów i poszlak. W nowym badaniu, naukowcy ponownie przyjrzeli się istniejącym dowodom i przeprowadzili własne śledztwo w celu rozwiązania zagadki sprzed lat.

Po przeanalizowaniu wyników wcześniejszych prac naukowcy sugerują, że istnieją rzeczowe argumenty zarówno za, jak i przeciw istnieniu meteorytu Chinguetti. Badacze zwracają uwagę, że w swoim opisie żelaznego wzgórza Ripert zaobserwował coś, co opisał jako metaliczne igły – dopiero w 2003 roku naukowcy odkryli, że takie metaliczne struktury czasami występują w meteorytach zawierających dużo niklu. Naukowy zaznaczyli, że możliwe jest, że krater powstały w wyniku uderzenia został pokryty piaskiem w wyniku warunków środowiskowych. Stwierdzili również, że wiele wcześniejszych poszukiwań przeprowadzono w niewłaściwym obszarze.

Naukowcy twierdzą, że jeśli taki meteoryt istnieje, musiałby być pokryty wydmą o wysokości co najmniej 40 metrów. Studiując cyfrowe modele wysokościowe, ustalili, że istnieją dwa prawdopodobne obszary, w których Chinguetti mógłby się ukryć. A to, jak doszli do wniosku, oznacza, że proste badanie magnetometryczne tych dwóch obszarów mogłoby rozwiązać zagadkę.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się