ELT
Fot. MATTHEW CHILDS / Reuters / Forum

Ekstremalnie Wielki Teleskop (ELT) pomoże zgłębić tajemnice Wszechświata

Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) poinformowało, że pierwsze 18 segmentów zwierciadła głównego Ekstremalnie Wielkiego Teleskopu (ELT) dotarło do Chile, po długiej podróży z Europy.

Podróż licząca sobie 10 tysięcy kilometrów rozpoczęła się we Francji, niedaleko Poitiers, gdzie segmenty zwierciadła głównego teleskopu zostały ukończone. Przewieziono je drogą lądową do portu Le Havre, skąd wypłynęły w rejs do Ameryki Południowej. Dotarły do portu Antofagasta znajdującego się w Chile i stamtąd przewieziono je do Obserwatorium Paranal położonego na pustyni Atakama.

Inżynierowie Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) dokonali dokładnej inspekcji transportu, aby upewnić się, czy nie nastąpiły żadne uszkodzenia mechaniczne w trakcie transportu. Kolejnym krokiem będzie nanoszenie specjalnych warstw polepszających odbijanie światła przez zwierciadła teleskopu.

Gdy teleskop ELT zostanie oddany do użytku, nakładanie takich warstw będzie trzeba powtarzać co 18 miesięcy dla każdego z segmentów konstrukcji. Z tego powodu poza 798 segmentami dla zwierciadła głównego, wyprodukowane zostaną dodatkowe 133 segmenty, aby usprawnić ten proces i ograniczyć przestoje w działaniu technicznym teleskopu.

Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO), jest międzyrządową organizacją badawczą złożoną z 16 państw członkowskich zajmujących się astronomią. Utworzone w 1962 r. ESO dzięki najnowocześniejszym obiektom badawczym i dostępowi do nieba południowego, pomaga ponad 750 pracownikom zgłębiać tajemnice Wszechświata.

Polska jest członkiem Europejskiego Obserwatorium Południowego, które stworzyło Ekstremalnie Wielki Teleskop (ang. Extremely Large Telescope, w skrócie ELT). Teleskop powstaje na górze Cerro Armazones, położonego niedaleko Obserwatorium Paranal w Chile. Po ukończeniu zwierciadło główne będzie mieć ponad 39 metrów średnicy i ELT stanie się największym teleskopem optycznym na świecie, kilkakrotnie przewyższając średnicą zwierciadła obecnie istniejące instrumenty. ESO w swoim komunikacie określa go mianem „największego oka świata na niebo”.

Ekstremalnie Wielki Teleskop ma rozpocząć obserwacje do roku 2030. W ten ogromny projekt, rozpoczęty w 2014 roku, zaangażowanych jest wielu inżynierów, naukowców i firm z różnych części świata, w tym z Polski. Naukowcy mają nadzieję, że ELT dokona przełomowych odkryć, a być może nawet dowiemy się dzięki niemu o Wszechświecie czegoś, czego się nie spodziewamy, podobnie jak to bywało przy innych technologicznych przełomach w astronomii.

PAP/eg

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się