Elipsoida SETI

Elipsoida SETI – nowa technika do poszukiwania życia pozaziemskiego

Wykorzystując obserwacje z misji Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS) naukowcy stworzyli nową metodę do poszukiwania życia we Wszechświecie. Elipsoida SETI posłuży do identyfikacji potencjalnych sygnałów od zaawansowanych cywilizacji pozaziemskich.

Elipsoida SETI to strategiczne podejście do wyboru potencjalnych kandydatów na sygnatury technologiczne oparte na hipotezie, że cywilizacje pozaziemskie, po zaobserwowaniu znaczących wydarzeń galaktycznych, takich jak supernowa 1987A. Obcy mogą wykorzystywać te zdarzenia jako punkt centralny do emitowania zsynchronizowanych sygnałów, aby ogłosić swoją obecność innym inteligentnym gatunkom.

Naukowcy z SETI Institute, Berkeley SETI Research Center i University of Washington twierdzą, że Elipsoida SETI może wykorzystać ciągłe, szerokopasmowe badania nieba, znacznie zwiększając zdolność do wykrywania potencjalnych sygnałów od obcych cywilizacji. Minimalizując niepewności w szacowanym czasie przybycia takich sygnałów za pomocą obserwacji trwających do roku, zespół wdraża tą nową metodę w innowacyjny sposób, wykorzystując najnowocześniejszą technologię. Badanie zostało opublikowane w The Astronomical Journal.

„Nowe przeglądy nieba zapewniają przełomowe możliwości poszukiwania sygnatur technicznych skoordynowanych z supernowymi. Typowa niepewność czasowa wynosi kilka miesięcy, więc chcemy zabezpieczyć nasze bazy danych, znajdując cele, które są dobrze udokumentowane w ciągu około roku. Ponadto ważne jest, aby mieć jak najwięcej obserwacji dla każdego interesującego nas celu, abyśmy mogli określić, co wygląda na normalne zachowanie, a co może wyglądać na potencjalną sygnaturę techniczną” – mówi współautorka badania Bárbara Cabrales.

Badając dane z ciągłej strefy obserwacji TESS, obejmującej 5 proc. wszystkich informacji pozyskanych za pomocą tej satelity, z pierwszych trzech lat misji, naukowcy wykorzystali zaawansowane dane lokalizacji 3D z Gaia Early Data Release 3. Analiza ta pozwoliła zidentyfikować 32 główne cele, które może zbadać elipsoida SETI w południowej strefie obserwacji TESS.

Astronomowie twierdzą, że badanie krzywych blasku TESS podczas przekraczania elipsoidy nie ujawniło żadnych anomalii, podstawy stworzone przez tę inicjatywę torują drogę do rozszerzenia poszukiwań na inne badania, szerszy wachlarz celów i badanie różnych potencjalnych typów sygnałów.

Naukowcy zaznaczają, że zastosowanie techniki elipsoidy SETI do badania dużych archiwalnych baz danych oznacza krok naprzód w poszukiwaniu sygnatur technicznych. Wykorzystując wysoce precyzyjne szacunki odległości Gaia, badanie pokazuje możliwość porównania tych odległości z innymi badaniami takimi jak TESS, w celu zwiększenia możliwości monitorowania i wykrywania anomalii.

„Poszukiwania SETI są jak szukanie igły w stogu siana 9-D. Każda technika, która może pomóc nam ustalić priorytety, gdzie szukać, taka jak elipsoida SETI, może potencjalnie dać nam skrót do najbardziej obiecujących części stogu siana. Ta praca jest pierwszym krokiem w przeszukiwaniu tych nowo wyróżnionych części przestrzeni parametrów i stanowi ekscytujący precedens dla nadchodzących dużych projektów badawczych” – podsumowuje dr Sofia Sheikh, współautor badania.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się