Arctic Weather Satellite
Fot. ESA

ESA testuje Arctic Weather Satellite

Należący do ESA satelita Arctic Weather Satellite pomyślnie przeszedł teksty środowiskowe, oznacza to, że został uznany za zdolnego do startu i przebywania w ekstremalnym środowisku kosmicznym.

Nowy satelita, który ma zostać wystrzelony w czerwcu 2024 roku, został zaprojektowany, usprawnić prognozowanie pogody w Arktyce – regionie, w którym obecnie, zdaniem naukowców, brakuje danych do dokładnych prognoz krótkoterminowych.

Kluczowe testy zostały przeprowadzone w IABG w Niemczech i obejmowały umieszczenie satelity na wytrząsarce, aby zasymulować wibracje, które będzie musiał znosić podczas startu, oraz zamknięcie go w termicznej komorze próżniowej, gdzie był narażony na ekstremalne wahania temperatury, których doświadczy podczas orbitowania wokół Ziemi.

„Ten ostatni program testowy jest niezwykle ważny, aby upewnić się, że satelita jest wystarczająco wytrzymały, aby przetrwać start i trudne warunki środowiska kosmicznego. Jestem niezmiernie szczęśliwy mogąc powiedzieć, że wszystko poszło bardzo” – mówi Ville Kangas, kierownik projektu ESA Arctic Weather Satellite.

Satelita Arctic Weather Satellite jest wyposażony w 19-kanałowy skanujący radiometr mikrofalowy, który korzysta z technologii Microwave Sounder opracowanej dla satelitów MetOp drugiej generacji. Zdaniem badaczy instrument zapewni wysokiej rozdzielczości pomiary wilgotności i temperatury atmosfery w każdych warunkach pogodowych.

Satelita jest pierwszym z potencjalnej konstelacji satelitów, zwanej EPS-Sterna, którą ESA zbuduje dla Eumetsat (Europejska Organizacja Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych), jeśli pierwszy prototyp Arctic Weather Satellite będzie działał dobrze.

Jak tłumaczą naukowcy misja EPS-Sterna jest przewidziana jako konstelacja sześciu mikrosatelitów na trzech orbitach, aby dostarczać niemal stały strumień danych o temperaturze i wilgotności z każdego miejsca na Ziemi. Pozwoliłoby to po raz pierwszy na prognozowanie pogody krótkoterminowej w Arktyce. Choć w centrum zainteresowania znajduje się Arktyka, meteorolodzy będą również wykorzystywać sieć satelitów do poprawy prognoz pogody na całym świecie.

Prototyp Arctic Weather Satellite został opracowany i zbudowany w bardzo napiętym harmonogramie wynoszącym zaledwie 36 miesięcy oraz przy napiętym budżecie. Ponad 30 firm było zaangażowanych w rozwój misji.

Satelita jest obecnie przewożony z powrotem do Szwecji w celu przeprowadzenia kilku ostatnich kontroli, zanim zostanie przygotowany do wysyłki na stanowisko startowe Vandenberg w Kalifornii w USA.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się