Europa Clipper
Fot. NASA/ Jet Propulsion Laboratory-Caltech

Europa Clipper – przygotowania do startu

Zbudowany w Jet Propulsion Laboratory NASA w Południowej Kalifornii, statek kosmiczny Europa Clipper przybył do Kennedy Space Center na Florydzie, gdzie kontynuuje swoje przygotowania do startu.

Jak tłumaczą naukowcy z NASA, statek kosmiczny Europa Clipper, zaprojektowany w celu zbadania lodowego księżyca Jowisza Europy i jego możliwości podtrzymywania życia, przybył na Florydę w czwartek, 23 maja. Został zbudowany w należącym do NASA Jet Propulsion Laboratory w Południowej Kalifornii, skąd został przetransportowany na pokładzie samolotu Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych C-17 Globemaster III do Kennedy Space Center na Florydzie.

Misja, jak wskazują astronomowie, ma na celu zebranie szczegółowych pomiarów powierzchni, wnętrza i środowiska kosmicznego księżyca poprzez wykonanie około 50 bliskich przelotów, w tym niektórych w odległości zaledwie 25 kilometrów od powierzchni Europy, która pod swoją lodową skorupą kryje globalny ocean.

„Moim zadaniem jest upewnienie się, że spełnione są wszystkie wymagania naziemne i lotnicze, aby umieścić statek kosmiczny na odpowiedniej orbicie i aby mógł rozpocząć długą podróż do Jowisza. Jesteśmy podekscytowani, że Europa Clipper jest już na Florydzie, gdzie zostanie zamontowany na rakiecie SpaceX Falcon Heavy” – mówi Armando Piloto, kierownik misji Europa Clipper.

Inżynierowie spędzili kilka godzin na rozładunku Europa Clipper przed przeniesieniem go do Payload Hazardous Servicing Facility, gdzie zostaną przeprowadzone ostateczne kontrole w ramach przygotowań do startu.

Fot. NASA/Isaac Watson

Europa Clipper dołączył do dwóch pięciosegmentowych paneli słonecznych, które dotarły wcześniej. Każdy z nich, o długości 14,2 metra, będzie zbierał wystarczającą ilość światła słonecznego do zasilania statku kosmicznego w drodze na księżyc Jowisza. Technicy zainstalują panele przed startem.

Jak tłumaczą astronomowie, sonda została zaprojektowana tak, aby wytrzymać promieniowanie Jowisza i zebrać pomiary potrzebne do zbadania powierzchni, wnętrza i środowiska kosmicznego Europy.

Europa Clipper posiada dziewięć instrumentów naukowych, w tym kamery, spektrometry, magnetometr i radar penetrujący lód. Jak wskazują naukowcy posłużą one do zbadania lodowej skorupy Europy, znajdującego się pod nią oceanu, składu gazów w atmosferze księżyca, geologii powierzchni, a także zapewnią wgląd w potencjalne możliwości zamieszkania księżyca.

Statek kosmiczny będzie również wyposażony w instrument termiczny, który jak tłumaczą astronomowie, wskaże lokalizacje cieplejszego lodu i wszelkie możliwe erupcje pary wodnej. Dowody wskazują, że ocean pod skorupą Europy ma dwukrotnie większą objętość niż wszystkie ziemskie oceany razem wzięte.

Misja Europa Clipper ma na celu eksplorację Układu Słonecznego i poszukiwania możliwości zamieszkania poza Ziemią. Uzyskane dane przyczynią się do lepszego poznania Jowisza. Kierujący misją Europa Clipper zakładają, że dotrze ona do systemu Jowisza w kwietniu 2030 r., a po drodze przeleci obok Marsa w lutym 2025 r., który pomoże rozpędzić statek kosmiczny w kierunku Europy za pomocą trajektorii wspomagania grawitacyjnego Mars-Ziemia.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się