fosfor

Fosfor po raz pierwszy odkryty na obrzeżach Drogi Mlecznej

Astrochemicy po raz pierwszy odkryli fosfor na obrzeżach galaktyki Drogi Mlecznej. Pierwiastek został odnaleziony w obłoku gazowym WB89-621.

Wcześniejsze badania wykazały, że fosfor występuje w pobliżu gwiazd, a także w innych wewnętrznych częściach galaktyki Drogi Mlecznej, ale do tej pory nie zaobserwowano go w jej zewnętrznych częściach. Badania wskazują na to, że fosfor powstaje, gdy atomy krzemu w gwiazdach (takich jak Słońce) łączą się z neutronami. Astronomowie uważają, że taka gwiezdna nukleosynteza jest odpowiedzialna za to, że pierwiastek ten jest obserwowany głównie we wnętrzu galaktyk.

Pozornie wyjaśnia to również, dlaczego fosfor nie został znaleziony dalej od Słońca – nie byłoby prawdopodobnego sposobu, aby się tam dostał. W nowym badaniu przeprowadzonym przez chemików Uniwersytetu Arizony, powiązanych z Wydziałem Astronomii i Obserwatorium Stewarda, sprawdzono skład chemiczny obłoku gazowego WB89-621, który znajduje się w pobliżu zewnętrznych krawędzi Drogi Mlecznej. Badanie zostało opisane w czasopiśmie Nature.

W swojej pracy naukowcy przeprowadzali analizę widm milimetrowych PO i PN, gdy zauważyli linie rotacyjne sugerujące, że fosfor może być obecny w obłoku, który znajdował się w odległości 22600 parseków (jednostka odległości używana w astronomii – 1 pc to około 3,2616 roku świetlnego) od centrum galaktyki Drogi Mlecznej. Naukowcy zauważają również, że supernowe nie występują w zewnętrznych regionach Drogi Mlecznej, co sugeruje, że zaobserwowany fosfor pochodzi najprawdopodobniej z innego źródła.

Astrochemicy twierdzą, że dwa możliwe źródła nie są wiarygodne. Na przykład galaktyczne fontanny (w których materiał z supernowej jest przemieszczany przez efekty okołogalaktyczne lub halo) nie mogłyby wyjaśnić ich odkrycia, ponieważ chmury utworzone przez takie fontanny nie występują w Drodze Mlecznej w takich odległościach.

Innym możliwym wyjaśnieniem może być wkład ze źródła pozagalaktycznego, takiego jak Obłok Magellana. Jak twierdzą badacze, to również wydaje się nieprawdopodobne, ponieważ takie źródła rzadko mają wystarczającą ilość metali potrzebnych do wytworzenia wykrytych w badaniu ilości fosforu.

Naukowcy doszli do wniosku, że inne możliwe źródła będą musiały zostać zbadane w celu ustalenia źródła znalezionego fosforu.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się