FS Tau
Fot. ESA

FS Tau B – nowa gwiazda zaobserwowana przez Hubble’a

Kosmiczny Teleskop Hubble’a uchwycił nową gwiazdę w układzie FS Tau. Obiekt FS Tau B zaznaczył swoją obecność niezwykłym kosmicznym pokazem świetlnym.

Jak tłumaczą astronomowie z ESA, FS Tau jest układem wielogwiazdowym składającym się z FS Tau A, jasnego obiektu gwiazdopodobnego znajdującego się w pobliżu środka fotorafii, oraz FS Tau B (Haro 6-5B), jasnego obiektu po prawej stronie, który jest częściowo przesłonięty przez ciemny, pionowy pas pyłu. Te młode obiekty otoczone są przez delikatnie świecący gaz i pył tego gwiezdnego „żłobka”. Układ ma zaledwie około 2,8 miliona lat, czyli, jak zaznaczają badacze, jest bardzo młody jak na układ gwiezdny (Słońce ma około 4,6 miliarda lat).

Fot. ESA

FS Tau B jest nowo formującą się gwiazdą lub protogwiazdą i zdaniem naukowców jest otoczona dyskiem protoplanetarnym (zbiorem pyłu i gazu, pozostałym po formowaniu się gwiazdy, z którego ostatecznie powstaną planety). Gęsty pas pyłu, widoczny na krawędzi, oddziela to, co astronomowie uważają za oświetloną powierzchnię dysku.

FS Tau B jest zdaniem astronomów, prawdopodobnie w trakcie przekształcania się w gwiazdę typu T Tauri, czyli młodą gwiazdę zmienną, która nie rozpoczęła jeszcze syntezy jądrowej, ale zaczyna ewoluować w gwiazdę zasilaną wodorem, podobną do Słońca. Protogwiazdy świecą dzięki energii cieplnej uwalnianej podczas zapadania się obłoków gazu, z których się formują, oraz w wyniku akrecji materiału z pobliskiego gazu i pyłu. Gwiazdy zmienne to klasa gwiazd, których jasność zmienia się zauważalnie w czasie. FS Tau A jest układem podwójnym typu T Tauri, składającym się z dwóch gwiazd krążących wokół siebie.

Protogwiazdy znane są z wyrzucania szybko poruszających się, kolumnowych strumieni naenergetyzowanej materii zwanych dżetami, a FS Tau B stanowi, jak potwierdzają naukowcy, przykład tego zjawiska. Protogwiazda jest źródłem niezwykłego asymetrycznego, dwustronnego dżetu, przybierającego kolor niebieski. Jego asymetryczna struktura może wynikać z faktu, że masa jest wydalana z obiektu w różnym tempie.

FS Tau B jest również klasyfikowana przez badaczy jako obiekt Herbig-Haro. Powstają one, gdy strumienie zjonizowanego gazu wyrzucanego przez młodą gwiazdę zderzają się z pobliskimi obłokami gazu i pyłu z dużą prędkością, tworząc jasne plamy mgławicy.

FS Tau jest częścią regionu Taurus-Auriga, zbioru ciemnych obłoków molekularnych, które są domem dla wielu nowo formujących się i młodych gwiazd, oddalonych o około 450 lat świetlnych do Ziemi, w gwiazdozbiorach Taurus i Auriga. Hubble już wcześniej obserwował ten region, którego aktywność gwiazdotwórcza czyni go atrakcyjnym celem do badań dla astronomów.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się