GALAXY CRUISE

GALAXY CRUISE – kosmiczny obywatelski projekt naukowy

Opierając się na współpracy astronomów amatorów i sztucznej inteligencji, naukowcy odkryli około 400 tysięcy galaktyk spiralnych i 30 tysięcy galaktyk pierścieniowych w danych pozyskanych przez teleskopu Subaru. Jest to pierwszy przykład badań opartych na danych z obywatelskiego projektu naukowego „GALAXY CRUISE”.

Jak zaznaczają astronomowie, galaktyki wykazują szeroką gamę właściwości, które odzwierciedlają ich historię. Zbiory danych z najnowocześniejszych urządzeń, takich jak Subaru Telescope, zawierają tak wiele galaktyk, że badacze nie są w stanie sklasyfikować ich wszystkich ręcznie. W ramach obywatelskiego projektu naukowego (badania naukowe, w których wolontariusze współpracują z badaczami zawodowymi) GALAXY CRUISE, profesjonalni astronomowie poprosili ponad 10 tysięcy ochotników o przeprowadzenie klasyfikacji. Jednak nawet przy podziale na tysiące astronomów–amatorów, klasyfikacja nadal wymagała ogromnej ilości czasu.

Sztuczna inteligencja, jak tłumaczą naukowcy, może szybko przeprowadzić klasyfikację, ale początkowo musi zostać przeszkolona na katalogu przykładów klasyfikacji przygotowanych przez ludzi.

Na potrzeby nowego badania naukowcy z Uniwersytetu Waseda pod kierownictwem profesora nadzwyczajnego Rhythm Shimakawa, wytrenowali sztuczną inteligencję na zestawie 20 tysięcy galaktyk sklasyfikowanych przez ludzi w ramach GALAXY CRUISE. Następnie astronomowie wykorzystali sztuczną inteligencję na wszystkich 700 tysiącach galaktyk ze zbioru danych Teleskopu Subaru.

Sztuczna inteligencja sklasyfikowała 400 tysięcy z nich jako galaktyki spiralne i 30 tysięcy jako galaktyki pierścieniowe. Mimo że galaktyki pierścieniowe stanowią mniej niż 5 proc. wszystkich galaktyk, badania te zdaniem naukowców, dały wystarczająco dużą próbkę do przeprowadzenia znaczącej analizy statystycznej.

Analiza statystyczna, jak zaznaczają astronomowie, wykazała, że galaktyki pierścieniowe wykazują cechy pośrednie między galaktykami spiralnymi i eliptycznymi. Jest to zgodne z najnowszymi symulacjami superkomputerowymi. Badanie „GALAXY CRUISE: Spiral and ring classifications for bright galaxies at z = 0.01-0.3″ zostało opublikowane w Publications of the Astronomical Society of Japan.

„Chociaż klasyfikacja za pomocą sztucznej inteligencji zajęła mniej niż godzinę nawet dla 700 tysięcy galaktyk, praca ta nie mogła zostać wykonana bez danych zebranych przez GALAXY CRUISE w ciągu ostatnich dwóch lat. Chcielibyśmy podziękować wszystkim astronomom-amatorom, którzy uczestniczyli w projekcie. Mam nadzieję, że współpraca przyczyni się do kolejnych odkryć” – komentuje Shimakawa.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.10.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się