Gliese 367 b

Gliese 367 b – ciemna i gorąca Ziemia bez atmosfery

Korzystając z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba (JWST), astronomowie zbadali egzoplanetę znaną jako Gliese 367 b. Uzyskane wyniki wskazują, że ten obcy świat podobny do Ziemi jest ciemny, gorący i nie posiada atmosfery.

Gliese 367 b lub w skrócie GJ 367 b, została odkryta w 2021 r. za pomocą należącego do NASA satelity Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS). Krąży ona wokół gwiazdy Gliese 367, znanej również jako Añañuca, czerwonego karła typu widmowego M1.0V znajdującego się w odległości około 31 lat świetlnych od Ziemi, który jest prawie o połowę mniejszej od Słońca. W układzie znajdują się również co najmniej dwie inne planety, położone dalej od gwiazdy gospodarza.

Poprzednie obserwacje Gliese 367 b wykazały, że jest ona o około 30 proc. mniejsza od naszej planety, a jej masa wynosi około 0,67 masy Ziemi. Średnia temperatura na jej powierzchni wynosi ponad 1090 stopni Celsjusza. Planeta okrąża swoją gwiazdę macierzystą co 7,7 godziny. Badanie zostało opublikowane w serwisie arXiv.

Astronomowie pod kierownictwem Michaela Zhanga z University of Chicago wykorzystali instrument średniej podczerwieni (MIRI) na Kosmicznym Teleskopie Jamesa Webba do scharakteryzowania atmosfery tego globu. Obserwacje dostarczyły więcej informacji na temat właściwości i natury tej egzoplanety.

„Korzystając z instrumentu średniej podczerwieni na Teleskopie Webba, monitorowaliśmy GJ 367 b przez 12,7 godziny, co odpowiada 1,6 orbity planety” – twierdzą naukowcy.

Obserwacje wykazały, że Gliese 367 b jest planetą bez wykrywalnej atmosfery, bez redystrybucji ciepła i ciemną powierzchnią w paśmie MIRI z widmem emisji ciała doskonale czarnego. Temperatura na powierzchni w ciągu dnia wyniosła 1093 stopnie Celsjusza, podczas gdy jej temperatura w ciągu nocy została oszacowana na poniżej 573 stopni Celsjusza.

Astronomowie wykluczyli możliwość, że Gliese 367 b występuje atmosfera zawierająca dwutlenek węgla o ciśnieniu większym niż 1 bar. Badacze stwierdzili również brak atmosfery o ciśnieniu większym niż 10 milibarów i o ciśnieniu większym niż 0,01 milibara, w warunkach silnego utleniania.

Zebrane dane sugerują, że glob ten powinien mieć w dużej mierze stopioną powierzchnię strony dziennej planety. Dlatego wszelkie substancje lotne w krzemianowym płaszczu tego globu powinny zostać uwolnione. Astronomowie doszli do wniosku, że przy panujących warunkach atmosfera nie mogłaby zaistnieć.

Naukowcy przypuszczają, że zaobserwowany brak atmosfery na Gliese 367 b wskazuje, że planeta ma znacznie mniej substancji lotnych jako całości w porównaniu z Ziemią. Zakładają, że brak atmosfery może być spowodowany usunięciem początkowych substancji lotnych przez intensywne promieniowanie gwiezdne.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się