HP Tau
Fot. NASA, ESA, G. Duchene (Universite de Grenoble I);

Hubble obserwuje trzy gwiazdy HP Tau

Nowe zdjęcie wykonane prze Kosmiczny Teleskop Hubble’a przedstawia niezwykle jasne gwiazdy znajdujące si wewnątrz mgławicy refleksyjnej. Układ tych trzech obiektów składa się z gwiazd zmiennych HP Tau, HP Tau G2 i HP Tau G3.

Jak tłumaczą astronomowie, HP Tau jest gwiazdą typu T Tauri – rodzaj młodej gwiazdy zmiennej, która nie rozpoczęła jeszcze fuzji jądrowej, ale zaczyna ewoluować w gwiazdę zasilaną wodorem, podobną do Słońca. Zdaniem badaczy, gwiazdy typu T Tauri mają zwykle mniej niż 10 milionów lat (Słońce ma około 4,6 miliarda lat) i często można je znaleźć wciąż otulone obłokami pyłu i gazu, z których się uformowały.

Fot. NASA, ESA, G. Duchene (Universite de Grenoble I);

Podobnie jak w przypadku wszystkich gwiazd zmiennych, jasność HP Tau zmienia się w czasie. Obiekty typu T Tauri charakteryzują się zarówno okresowymi, jak i przypadkowymi wahaniami jasności. Przypadkowe zmiany jasności mogą, jak wskazują badacze z NASA, wynikać z chaotycznej natury rozwijającej się młodej gwiazdy, takiej jak niestabilności w dysku akrecyjnym pyłu i gazu wokół niej, takie jak: materiał z tego dysku spadający na gwiazdę i zużywający się oraz rozbłyski na powierzchni gwiazdy. Okresowe zmiany mogą być spowodowane gigantycznymi plamami słonecznymi obracającymi się i znikającymi z pola widzenia.

Zakrzywiając się wokół gwiazd, chmura gazu i pyłu świeci ich odbitym światłem. Mgławice refleksyjne nie emitują własnego światła widzialnego, ale świecą, gdy światło pobliskich gwiazd odbija się od gazu i pyłu wewnątrz nich, podobnie jak mgła oświetlona blaskiem reflektorów samochodowych.

Fot. NASA, ESA, G. Duchene (Universite de Grenoble I)

HP Tau znajdują się w odległości około 550 lat świetlnych od Ziemi, w gwiazdozbiorze Byka (Taurus). Hubble badał HP Tau w ramach badania dysków protoplanetarnych, czyli dysków materii wokół gwiazd, które w ciągu milionów lat łączą się w planety.

Hubble to teleskop kosmiczny, który został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i nadal działa. Nie był to pierwszym tego typu narzędziem, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, służy do obserwacji odległych obiektów we Wszechświecie. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a i jest jednym z Wielkich Obserwatoriów NASA. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele obserwacji teleskopu i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się