NGC 4731
Fot. ESA/Hubble & NASA, D. Thilker

Hubble uchwycił galaktykę spiralną NGC 4731

Nowe zdjęcie z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a przedstawia szeroką i rozległą galaktykę spiralną NGC 4731. Znajduje się ona w gwiazdozbiorze Panny, 43 miliony lat świetlnych od Ziemi. Ten niezwykle szczegółowy obraz wykorzystał dane zebrane z sześciu różnych filtrów.

Jak podkreślają astronomowie z NASA i ESA, bogactwo kolorów ilustruje kłębiące się obłoki gazu, ciemne pasma pyłu, jasnoróżowe obszary gwiazdotwórcze i długą, świecącą poprzeczkę z ciągnącymi się ramionami galaktyki.

Fot. ESA/Hubble & NASA, D. Thilker

Galaktyki spiralne z poprzeczką przewyższają liczebnie, jak wskazują naukowcy, zarówno zwykłe galaktyki spiralne, jak i eliptyczne, stanowiąc około 60 proc. wszystkich tego typu skupisk gwiazd. Zdaniem astronomów, widoczna na fotografii struktura poprzeczki jest wynikiem ułożenia się orbit gwiazd i gazu w galaktyce, tworząc gęsty region, do którego z czasem przemieszczają się poszczególne gwiazdy.

Jest to ten sam proces, jak tłumaczą badacze, który utrzymuje ramiona spiralne galaktyki, ale jest nieco bardziej tajemniczy w przypadku poprzeczek – galaktyki spiralne wydają się tworzyć je w swoich centrach, gdy dojrzewają, co pomaga wyjaśnić ich dużą liczbę, obserwowaną przez badaczy, ale mogą je również stracić, jeśli nagromadzona masa wzdłuż poprzeczki stanie się niestabilna.

Wzory orbit i oddziaływania grawitacyjne w galaktyce, które podtrzymują poprzeczkę, jak sugerują naukowcy, transportują również materię i energię do jej wnętrza, napędzając formowanie się gwiazd. Badania NGC 4731 mają na celu zrozumienie tego przepływu materii w galaktykach.

Poza poprzeczką, ramiona spiralne NGC 4731 rozciągają się daleko poza granice tego widoku z Teleskopu Hubble’a. Astronomowie uważają, że wydłużone ramiona galaktyki są wynikiem oddziaływań grawitacyjnych z innymi pobliskimi galaktykami w Gromadzie w Pannie.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.10.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się