Indie

Indie będą badać czarne dziury za pomocą swojego pierwszego satelity

Indie wystrzeliły swojego pierwszego satelitę do badania czarnych dziur, starając się pogłębić swoje wysiłki w zakresie eksploracji kosmosu przed załogową misją planowaną na przyszły rok.

Statek kosmiczny, nazwany X-ray Polarimeter Satellite, został wystrzelony na orbitę, z wyspy w pobliżu głównego indyjskiego portu kosmicznego Sriharikota, w południowym stanie Andhra Pradesh, ma przebywać 350 kilometrów nad powierzchnią Ziemi, jak twierdzi S. Somanatha, prezes Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych.

Satelita, ważący ponad 450 kilogramów, przeprowadzi badania promieniowania rentgenowskiego emitowanego przez około 50 obiektów kosmicznych za pomocą dwóch urządzeń zaprojektowanych przez ISRO i instytut badawczy z siedzibą w Bengaluru.

NASA rozpoczęła podobną misję, Imaging X-ray Polarimetry Explorer, w 2021 roku, aby poszukać odpowiedzi na pytanie, dlaczego czarne dziury wirują. Opiera się ona na odkryciach teleskopu Chandra X-ray Observatory, który został wyniesiony na orbitę ponad dwie dekady temu. Chińska Narodowa Administracja Kosmiczna uruchomiła w 2017 r. pierwszy w kraju kosmiczny teleskop rentgenowski do obserwacji czarnych dziur, pulsarów i rozbłysków gamma.

Nadchodzące projekty Indii obejmują pierwszy start astronautów w misji załogowej o nazwie Gaganyaan, zaplanowany na 2025 rok. Po udanym lądowaniu statku kosmicznego w pobliżu południowego bieguna Księżyca w ubiegłym roku, Indie planują opracować rakietę nośną nowej generacji i nową platformę startową, mając na celu lądowanie ludzi na Księżycu do 2040 roku.

Indie planują również wystrzelić sondę na Księżyc wraz z Japonią, wylądować statkiem na Marsie i wysłać misję orbitalną na Wenus w ciągu najbliższych dwóch lat. Indie stale dorównują osiągnięciom uznanych potęg kosmicznych za ułamek ich kosztów.

Eksperci twierdzą, że Indie mogą utrzymywać niskie koszty dzięki kopiowaniu i dostosowywaniu istniejących technologii, a także dzięki dużej liczbie wysoko wykwalifikowanych inżynierów, którzy zarabiają ułamek swoich globalnych odpowiedników. Indie twierdzą, że stanowią jedynie dwa procent światowej gospodarki kosmicznej o wartości 386 miliardów dolarów, ale mają nadzieję zwiększyć ten udział do dziewięciu procent do 2030 roku.

Kraj ten dąży również do nawiązania współpracy z innymi głównymi firmami kosmicznymi w celu realizacji swoich ambicji. Administrator NASA Bill Nelson odwiedził Indie w listopadzie przed wspólną amerykańsko-indyjską misją obserwacji Ziemi zaplanowaną na 2024 rok.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się