sonda

Indyjska sonda będzie badać Słońce

Misja mająca na celu obserwację Słońca weszła na orbitę naszej gwiazdy po czteromiesięcznej podróży. Sonda jest kolejnym sukcesem w eksploracji kosmosu przez najludniejszy kraj świata.

Misja Aditya-L1 została wystrzelona we wrześniu 2023 roku, jest wyposażona w szereg instrumentów do pomiaru i obserwacji zewnętrznych warstw Słońca. Indyjski minister nauki i technologii Jitendra Singh stwierdził w mediach społecznościowych, że sonda weszła na orbitę naszej gwiazdy, „aby odkryć tajemnice połączenia Słońce-Ziemia”.

Stany Zjednoczone i Europejska Agencja Kosmiczna wysłały liczne sondy do centrum Układu Słonecznego, począwszy od programu NASA Pioneer w latach 60-tych. Japonia i Chiny wystrzeliły własne misje obserwacyjne na orbitę Ziemi. Jednak najnowsza misja Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych jest pierwszą misją jakiegokolwiek azjatyckiego kraju, która została umieszczona na orbicie Słońca.

„To świadectwo nieustannego poświęcenia naszych naukowców. Będziemy wciąż poszerzać granice nauki dla dobra ludzkości” – napisał w mediach społecznościowych premier Indii Narendra Modi

Aditya-L1, nazwana na cześć hinduskiego bóstwa Słońca, przebyła 1,5 miliona kilometrów, co wciąż stanowi tylko jeden procent odległości między Ziemią a gwiazdą w centrum naszego Układu Słonecznego. Obecnie znajduje się w punkcie, w którym siły grawitacyjne obu ciał niebieskich wyrównują się, co pozwala jej pozostać na stabilnej orbicie halo wokół Słońca.

Orbiter, który kosztował 48 milionów dolarów, będzie badał koronalne wyrzuty masy, okresowe zjawisko, w którym dochodzi do ogromnych wyrzutów plazmy i energii magnetycznej z atmosfery Słońca. Wybuchy te są tak potężne, że mogą dotrzeć do powierzchni Ziemi i potencjalnie zakłócić działanie satelitów. Misja ma również na celu rzucenie światła na dynamikę kilku innych zjawisk słonecznych poprzez obrazowanie i pomiar cząstek w górnej atmosferze Słońca.

Indie mają stosunkowo niskobudżetowy program kosmiczny, który jednak znacznie się rozrósł od czasu wysłania pierwszej sondy na orbitę Księżyca w 2008 roku. W sierpniu 2023 roku stały się pierwszym krajem, który wylądował pojazdem bezzałogowym w pobliżu niezbadanego południowego bieguna Księżyca i zaledwie czwartym krajem, który wylądował na jego powierzchni.

W 2014 r. Indie stały się pierwszym krajem azjatyckim, który umieścił statek na orbicie wokół Marsa, a jeszcze w 2024 roku mają wystrzelić trzydniową misję załogową na orbitę okołoziemską. Planują również wspólną misję z Japonią w celu wysłania kolejnej sondy na Księżyc do 2025 r. oraz misję orbitalną na Wenus w ciągu najbliższych dwóch lat.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się