budownictwo

Innowacyjne wykorzystanie sztucznej inteligencji w budownictwie

Naukowcy z Uniwersytetu Centralnej Florydy opracowali najnowocześniejsze technologie wykorzystujące sztuczną inteligencję i wirtualną rzeczywistość do monitorowania infrastruktury, dzięki której można zapobiegać przyszłym katastrofom budowlanym.

Przełomowe odkrycia badaczy z Uniwersytetu Centralnej Florydy mogą zrewolucjonizować metody oceny bezpieczeństwa budynków i mostów. Badania te są odpowiedzią na globalne wyzwania związane ze starzeniem się infrastruktury budowlanej. Wiele budynków pochodzących z dawnych epok wymaga dużego nakładu pracy oraz kosztów, aby weryfikować ich stan i bezpieczeństwo użytkowania. W wielu przypadkach, aby zaoszczędzić na konserwacji czy kontrolowaniu stanu budynku prace te są robione niedokładnie. Wraz z rozwojem sztucznej inteligencji błędy ludzkie, przy powtarzających się elementach pracy będzie można wyplenić.

Tradycyjne metody kontroli konstrukcji, często ręczne i czasochłonne, są zastępowane przez innowacyjne metody UCF. Jedną z kluczowych innowacji jest kompleksowy system monitorowania stanu technicznego, który wykorzystuje wizję komputerową do analizy obrazów z kamer rozmieszczonych wokół obiektu.

System pozwala na zdalną ocenę nośności i przydatności do użytku, dostarczając w czasie rzeczywistym dane o zmianach konstrukcyjnych i słabych stronach infrastruktury. Kolejnym rewolucyjnym rozwiązaniem jest system immersyjnej wizualizacji, który wykorzystuje rzeczywistość wirtualną, aby umożliwić ekspertom odbywanie „wirtualnych wycieczek” po miejscach katastrof.

System nie tylko ułatwia zdalną współpracę, ale także usprawnia podejmowanie decyzji, zapewniając widok budynku z lotu ptaka za pomocą zaawansowanych infografik i danych pozyskanych w czasie rzeczywistym. Metoda UCF obejmuje także strukturę zbiorowej inteligencji, która łączy sztuczną inteligencję skupioną na człowieku i rzeczywistość mieszaną. Dzięki rzeczywistości mieszanej możemy połączyć świat wirtualny, ze światem rzeczywistym.

Technologia ta przyspiesza proces sprawdzenie konstrukcji, umożliwiając inspektorom skanowanie uszkodzonych obszarów za pomocą zestawów słuchawkowych oraz specjalistycznych urządzeń do analizowanie danych za pomocą sztucznej inteligencji. To nie tylko przyspiesza proces, ale także poprawia dokładność kontroli.

Umożliwiając wczesne wykrycie problemów konstrukcyjnych, zmniejszają one ryzyko katastrof budowlanych. Dzięki nim będzie można także poprawić planowanie konserwacji, redukcję kosztów i zwiększenie ogólnego bezpieczeństwa społeczeństwa i specjalistów zajmujących się zarządzaniem infrastrukturą. Ponieważ na świecie w dalszym ciągu obserwuje się integrację technologiczną między sektorami, połączenie sztucznej inteligencji i rzeczywistości wirtualnej w ustrukturyzowanym nadzorze stanowi świadectwo podejmowanych innowacyjnych kroków.

Technologie te nie tylko stanowią kamień milowy w zakresie bezpieczeństwa infrastruktury budowlanej, ale także pokazują potencjał sztucznej inteligencji i rzeczywistości wirtualnej w zakresie przekształcania gałęzi przemysłu i ochrony życia.

Szymon Ślubowski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się