Iran

Iran wystrzelił własnego satelitę

Iran wystrzelił satelitę badawczego, umieszczając go na wyższej orbicie, 750 km nad Ziemią. Od razu spotkało się to ze zdecydowaną z krytyką Zachodu obawiającego się rozwoju irańskiego programu nuklearnego.

Stany Zjednoczone wielokrotnie ostrzegały Iran przed takimi startami, twierdząc, że ta sama technologia może być wykorzystywana do produkcji pocisków balistycznych, w tym zaprojektowanych do przenoszenia głowic nuklearnych.

Islamska Republika Iranu twierdzi, że jej satelity i rakiety są wystrzeliwane wyłącznie w celach cywilnych lub obronnych, zaprzeczając jakimkolwiek ambicjom stworzenia broni jądrowej.

„Satelita Soraya Irańskiej Organizacji Kosmicznej został pomyślnie wystrzelony z nośnika satelitarnego Ghaem-100 Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej” – podała oficjalna agencja prasowa IRNA. „To pierwszy raz, kiedy Iran z powodzeniem umieścił satelitę na orbicie wyższej niż 500 kilometrów”, podała IRNA. Agencja informacyjna zacytowała ministra telekomunikacji Issę Zarepoura, który powiedział, że satelita, ważący około 50 kilogramów, został umieszczony na orbicie 750 kilometrów nad Ziemią.

Rakieta nośna Ghaem-100 jest produkowana przez organizację lotniczą Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej (jedna z dwóch gałęzi irańskich sił zbrojnych, obok Armii Islamskiej Republiki Iranu). Była to pierwsza w kraju trzystopniowa rakieta nośna na paliwo stałe.

Podczas gdy Teheran zmagał się w przeszłości z kilkoma niepowodzeniami w wystrzeliwaniu satelitów, udane wystrzelenie pierwszego satelity wojskowego Nour-1 na orbitę w kwietniu 2020 r. wywołało ostrą reakcją ze strony Stanów Zjednoczonych. Inne zachodnie rządy wyraziły podobne obawy dotyczące irańskiego programu kosmicznego.

Świat Zachodu zaniepokoił się działaniami Iranu. USA wezwały Iran, aby nie podejmował jakichkolwiek działań związanych z rakietami balistycznymi, które są zdolne do przenoszenia broni atomowej. Stany Zjednoczone są przekonane, że wynoszeni na orbitę satelitów przez Iran jest niezgodne z uchwałą Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Sankcje Organizacji Nardów Zjednoczonych związane z irańskim programem rakiet balistycznych wygasły w 2023 roku. W raporcie zaprezentowanym przez służby specjalne USA dotyczącym zagrożeń dla bezpieczeństwa stwierdzono, że rozwój rakiet, które mogą wynieść satelity na orbitę, może służyć opracowaniu przez Iran międzykontynentalnego pocisku balistycznego do przenoszenia głowic nuklearnych. Wykorzystywana jest wówczas podobna technologia.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.10.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się