ozon

Jak ozon wpływa na klimat egzoplanet

Najnowsze badanie opisujące dynamikę atmosfery planety Proxima Centauri b, wskazuje na kluczową rolę jaką ma ozon w kształtowaniu klimatu tego globu. Dzięki temu odkryciu astronomowie będą mogli lepiej poznać klimat egzoplanet nadających się do zamieszkania.

Naukowcy z Fredy and Nadine Herrmann Institute of Earth Sciences at the Hebrew University of Jerusalem, pod kierownictwem dr Assafa Hochmana, wzięli pod lupę atmosfery egzoplanet podobnych do Ziemi. Ich badania są krokiem w kierunku zrozumienia światów nadających się do zamieszkania poza Układem Słonecznym.

Jak wskazują astronomowie, pojawienie się obserwatoriów nowej generacji, w tym Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba i zaawansowanych teleskopów naziemnych, takich jak ELT, LIFE i HWO, zapoczątkowało nową erę badań egzoplanetarnych. Najnowsze koncentruje się na Proxima Centauri b, egzoplanecie znajdującej stosunkowo blisko Ziemi w kosmicznej skali. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Astronomowie stwierdzili, że ozon odgrywa znaczącą rolę w kształtowaniu się dynamiki klimatu Proximy Centauri b. Ich odkrycia, pochodzące z zaawansowanych symulacji modeli chemii klimatu i ostatnich postępów w teorii systemów dynamicznych, ujawniają związek jaki ma ozon na stabilność atmosfery.

„Wyobraźmy sobie świat, w którym ozon wpływa na temperaturę i prędkość wiatru i jest kluczem do możliwości zamieszkania planety. Nasze badanie ujawnia ten skomplikowany związek i podkreśla znaczenie uwzględnienia interaktywnego ozonu i innych gatunków fotochemicznych w naszym dążeniu do zrozumienia egzoplanet podobnych do Ziemi” – mówi dr Hochman.

Zdaniem astronomów, wyniki badania ujawniają wpływ interaktywnego ozonu na właściwości atmosferyczne planety. W szczególności podkreślają znaczący wpływ tego gazu na rozkład temperatury i wzorce wiatru.

Uwzględniając wpływ jaki ma ozon, badacze zaobserwowali zmniejszenie różnic temperatur na półkulach i ich wzrost na określonych wysokościach, co wskazuje na delikatną równowagę między składem chemicznym atmosfery a dynamiką klimatu.

Badanie ujawnia, zdaniem astronomów, ramy dla zrozumienia wpływu gatunków fotochemicznych na dynamikę klimatu egzoplanet, otwierając drzwi do głębszego zrozumienia środowisk nadających się do zamieszkania poza Układem Słonecznym. Jak wskazują naukowcy, to poszerza naszą wiedzę na temat Proxima Centauri b i kładzie podwaliny pod przyszłe badania atmosfer innych egzoplanet.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się