Artemis

Jakich narzędzi księżycowych użyją astronauci w czasie misji Artemis

NASA wybrała pierwsze instrumenty naukowe przeznaczone dla astronautów, które zostaną rozmieszczone na powierzchni Księżyca podczas misji Artemis III. Po zainstalowaniu w pobliżu księżycowego bieguna południowego, trzy instrumenty będą zbierać cenne dane na temat środowiska i wnętrza ziemskiego naturalnego satelity.

„Artemis wyznacza nową erę eksploracji, w której obecność człowieka w kosmosie wzmacnia odkrycia naukowe. Dzięki tym innowacyjnym instrumentom stacjonującym na powierzchni Księżyca, wyruszamy w podróż, która zapoczątkuje zdolność do współpracy człowieka z maszyną – zupełnie nowy sposób prowadzenia badań naukowych. Instrumenty zostały wybrane, abyśmy mogli rozpocząć badania, które obejmą kluczowe cele naukowe zarówno Księżyca jak i Marsa” – mówi Pam Melroy, zastępca administratora NASA.

Instrumenty te będą służyć trzem celom naukowym misji Artemis: zrozumieniu procesów planetarnych, poznaniu charakteru i pochodzenia księżycowych lotnych substancji polarnych oraz badaniu i łagodzeniu ryzyka związanego z eksploracją. Zostały one specjalnie wybrane ze względu na ich unikalne potrzeby instalacyjne, które wymagają rozmieszczenia przez ludzi podczas spacerów księżycowych. Misja Artemis III ma zostać wystrzelona w 2026 roku. Wybrane instrumenty zapewne będą użyte w czasie jej trwania.

Stacja Monitorowania Środowiska Księżycowego (LEMS) to kompaktowy, autonomiczny zestaw sejsmometrów zaprojektowany do prowadzenia ciągłego i długoterminowego monitorowania środowiska sejsmicznego – ruchów gruntu wywołanych trzęsieniami księżyca, w południowym regionie polarnym Księżyca. Jak tłumaczą badacze NASA, instrument ten pozwoli scharakteryzować regionalną strukturę skorupy i płaszcza Księżyca, pozwoli to lepiej poznać formowanie się i ewolucję naturalnego satelity Ziemi. Ma on działać na powierzchni Księżyca od trzech miesięcy do dwóch lat i może stać się kluczową stacją w przyszłej globalnej księżycowej sieci geofizycznej.

Lunar Effects on Agricultural Flora (LEAF) zbada wpływ środowiska powierzchni Księżyca na uprawy kosmiczne. LEAF będzie pierwszym eksperymentem obserwującym fotosyntezę roślin, ich wzrost oraz reakcje na stres systemowy w warunkach promieniowania kosmicznego i częściowej grawitacji. Dane dotyczące wzrostu i rozwoju roślin, wraz z parametrami środowiskowymi mierzonymi przez LEAF, pomogą naukowcom zrozumieć wykorzystanie roślin uprawianych na Księżycu zarówno do żywienia ludzi, jak i podtrzymywania życia na innych obiektach kosmicznych.

Lunar Dielectric Analyzer (LDA) zmierzy zdolność regolitu do propagacji (rozprzestrzenianie się zaburzenia w ośrodku) pola elektrycznego, które jest kluczowym parametrem w poszukiwaniu księżycowych substancji lotnych, zwłaszcza lodu. Będzie on zbierał istotne informacje na temat struktury powierzchni Księżyca, monitorował zmiany spowodowane zmieniającym się kątem padania promieni słonecznych podczas obrotu Księżyca i poszukiwał możliwych formacji szronu lub złóż lodu

„Te trzy instrumenty naukowe będą naszą pierwszą okazją od czasu misji Apollo, aby wykorzystać unikalne możliwości ludzkich odkrywców do prowadzenia przełomowych badań księżycowych” – twierdzi Joel Kearns, zastępca administratora ds. eksploracji w Dyrekcji Misji Naukowych NASA.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się