Westminster

Końskie cmentarzysko z późnośredniowiecznego Londynu.
„Były tam pochowane elitarne konie”

W położonej w samym centrum Londynu dzielnicy Westminster 30 lat temu zostały odkryte pozostałości późnośredniowiecznego cmentarzyska dla koni. Niedawno w toku analizy tego miejsca naukowcy ustalili wiele szczegółów na jego temat.

Wiadomo już, że zwierzęce cmentarzysko powstało dokładnie za czasów dynastii Tudorów, która panowała w Anglii w latach 1485–1603. Okazało się, że nie była to też miejsce przeznaczone dla zwykłych koni, gdyż było ono przeznaczone dla elitarnych ras koni, które były importowane z odległych krain. Zaskakujące ustalenia ekspertów ujawniły nieznane wcześniej fakty odnośnie międzynarodowej skali handlu końmi, jaki prowadziła elita Anglii Tudorów.

Naukowcy badający końskie cmentarzysko z czasów Tudorów w londyńskim Westminster korzystali z zaawanasowanych technik archeologicznych, dzięki którym byli w stanie określić skąd pochodziło chociażby kilka wielkich koni, jakie zostały pochowane w tym miejscu. Badaczom udało się odtworzyć jakimi dokładnie trasami handlowymi poruszały się statki, które przetransportowały te zwierzęta do Anglii. Co ciekawe jak informują specjaliści, gdybyśmy mieli przenieść rangę i znaczenie tych ekskluzywnych koni na dzisiejsze standardy, to należałoby je przyrównać do drogich samochodów wyścigowych. Angielscy możnowładcy pozyskiwali je z różnych części Europy ze względu na ich wzrost i siłę, informuje portal „Arkeonews„.

Konie te były importowane do Anglii w XV i XVI wieku i były wykorzystywane w spektakularnych turniejach rycerskich. Pełniły one również funkcję symboliczną, gdyż ich posiadania wiązało się z dużym bogactwem, wysokim statusem społecznym i wpływami. Zbadane przez naukowców końskie szkielety są jednymi z największych takich szczątków tych kopytnych zwierząt z czasów późnośredniowiecznej Anglii. Osiągały one wysokość do 1,6 metra – choć jak na obecne standardy rozmiar ten nie wydaje się szczególnie imponujący, to konie takiej wielkości w średniowieczu były uznawane za naprawdę duże.

Szkielety koni zostały wydobyte w latach 90. ubiegłego wieku z terenów dzisiejszej ulicy Elverton Street, która znajduje się w dzielnicy Westminster w środkowym Londynie. Badacze twierdzą, że oryginalnie w średniowieczu cmentarz ten znajdował się poza murami stolicy Anglii, jednak znajdował się on blisko kompleksu pałacu królewskiego w Westminster.

Dr Alex Pryor, starszy wykładowca archeologii na Uniwersytecie w Exeter, który kierował pracami zespołu archeologów, stwierdził, iż: „Sygnatury chemiczne, które mierzyliśmy w wydobytych końskich zębach, są bardzo charakterystyczne i zdecydowanie różnią się pod każdym kątem od tego, czego spodziewalibyśmy się zobaczyć u konia pochodzącego z Wielkiej Brytanii. Wyniki tych badań dostarczyły bezpośrednie i bezprecedensowe dowody na to, iż w średniowieczu istniały różnorodne praktyki handlu końmi. Rynki koni w całej Europie były odwiedzane przez przedstawicieli handlowych króla Anglii oraz średniowiecznych elit londyńskich, gdzie dla swoich zleceniodawców poszukiwali oni koni najlepszej jakości, jakie tylko mogli znaleźć, a następnie po zakupie sprowadzali je do Londynu”.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się