Kopalnia soli eksploatowana przez prehistorycznych górników już 7 tys. lat temu

Kopalnia soli eksploatowana przez prehistorycznych górników już 7 tys. lat temu

W Hallstatt w Austrii, gdzie znajduje się jedna z najstarszych kopalni soli w Europie, badacze odkryli niemal idealnie zachowany dziecięcy skórzany but, który liczy 2100 lat. Jest to kolejny dowód archeologów na wielowiekową działalność wydobywczą na obszarze tej kopalni, która mogła być eksploatowana już 7 tys. lat temu przez prehistorycznych górników.

Liczący kilka tysięcy lat but został odkryty w kopalni soli na południe od Salzburga, w pobliżu austriackiej wioski Dürrnberg. Wykonany ze skóry przedmiot ma trójkątne „oczka”, które mogły być zawiązywane sznurkiem. Pozostałości lnu lub płótna sugerują dawno zaginioną koronkę. Podczas gdy skóra jest materiałem organicznym i ma tendencję do zanikania z czasem i gnicia, sól w kopalniach pomogła zachować ten but, informuje portal „My Modern Met”.  Jednak druga połowa tej starożytnej pary butów prawdopodobnie się nie zachowała.

Odkrycie tego małego buta – którego wielkość odpowiada europejskiemu dziecięcemu rozmiarowi 30 – wskazuje, że dzieci mogły pracować w starożytności obok dorosłych w kopalni Hallstatt.  Zadaniem dzieci pracujących w kopalni soli mogło być odgarnianie porzuconych skał lub wynoszenie na powierzchnie cenne wydobywanego kruszca, ale jak czytamy na stronie „My Modern Met” równie dobrze mogli mieć inne zadania, gdyż jedynym materiałem badawczym jaki po sobie pozostawili młodociani górnicy jest but liczący 2100 lat.

Dzieci pracujące w kopalniach mogły wykonywać różne zadania dostosowane do niskiego wzrostu i małych dłoni. Starożytni górnicy używali drewnianych łopat, a szczątki jednego z nich znaleziono w tej samej kopalni, co but. Sól była cennym towarem, umożliwiającym zarówno nadawanie smaku, jak i konserwowanie żywności. To właśnie dzięki soli jeden z dziecięcy butów dotrwał do naszych czasów w tak dobrym stanie. 

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się