IC 5332

Kosmiczny Teleskop Hubble’a obserwuje galaktykę IC 5332

Astronomowie korzystając z należącego do NASA Kosmicznego Teleskopu Hubble’a uchwycili galaktykę spiralną IC 5332.

Galaktyka IC 5332 znajduje się w odległości około 30 milionów lat świetlnych od Ziemi, w gwiazdozbiorze Rzeźbiarza i zdaniem naukowców z NASA jest zwrócona „twarzą w twarz” do naszej planety. Astronomowie twierdzą, że aby zrozumieć termin „twarzą do Ziemi”, warto wyobrazić sobie galaktykę spiralną jako niezwykle duży dysk. Jeśli orientacja galaktyki sprawia, że wydaje się ona okrągła i ma kształt dysku z perspektywy obserwatora znajdującego się na Ziemi, wówczas badacze określają, że jest ona „zwrócona twarzą do Ziemi”.

Jak twierdzą naukowcy, w przeciwieństwie do tego, jeśli orientacja galaktyki wydaje się ziemskiemu obserwatorowi zgnieciona i ma owalny kształt, wówczas astronomowie określają ją jako „skierowaną krawędzią do Ziemi”. Kluczową kwestią jest to, że ta sama galaktyka wyglądałaby zupełnie inaczej z perspektywy ziemskich badaczy, w zależności od tego, czy byłaby skierowana twarzą do naszej planety, czy krawędzią.

Fot. ESA/Hubble & NASA, R. Chandar, J

Struktura IC 5332 jest galaktyką typu SABc w systemie klasyfikacji galaktyk De Vaucouleurs (zależność pomiędzy jasnością powierzchniową galaktyki eliptycznej w funkcji odległości kątowej R od jej centrum – stworzona przez amerykańsko-francuskiego astronoma Gérarda de Vaucouleursa). Jak podają badacze litera „S” identyfikuje ją jako galaktykę spiralną, biorąc pod uwagę dobrze zdefiniowane ramiona jasnych gwiazd i ciemniejszego pyłu, które zwijają się na zewnątrz od gęstego i jasnego jądra galaktyki.

Jak zaznaczają astronomowie znaczenie „AB” jest nieco bardziej złożone. Oznacza ono, że galaktyka jest słabo spiralna, co odnosi się do kształtu jej centrum. Większość galaktyk spiralnych nie rozchodzi się spiralnie z jednego punktu, ale raczej z wydłużonej struktury typu słupkowego. Galaktyki SAB – znane również jako pośrednie galaktyki spiralne – nie mają wyraźnego kształtu poprzeczki w swoim rdzeniu, ale również nie wychodzą spiralnie z jednego punktu, zamiast tego mieszcząc się gdzieś pomiędzy.

Naukowcy tłumaczą, że mała litera „c” opisuje, jak ciasno zwinięte są ramiona spiralne: „a” oznaczałoby bardzo ciasno nawinięte, a „d” bardzo luźno nawinięte. IC 5332 jest pośrednią galaktyką spiralną pod wieloma względami: słabo ograniczona, z dość luźno zwiniętymi ramionami i prawie całkowicie zwrócona twarzą do Ziemi.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się