Teleskop Keplera

Kosmiczny Teleskop Keplera odkrywa niezwykle gorący układ siedmiu planet

System siedmiu niezwykle gorących planet został odkryty dzięki badaniom danych pozyskanych przez wycofany Kosmiczny Teleskop Keplera. Każda z nich jest skąpana w większej ilości ciepła emitowanego przez gwiazdę macierzystą w przeliczeniu na powierzchnię niż jakakolwiek planeta w naszym Układzie Słonecznym. Wszystkie siedem planet w tym układzie, nazwanym Kepler-385, jest większa od Ziemi, ale mniejsza od Neptuna.

Jak twierdzą astronomowie NASA, jest to jeden z niewielu znanych układów planetarnych zawierających więcej niż sześć zweryfikowanych planet lub kandydatów na planety. Układ Kepler-385 jest jednym z najważniejszych w nowym katalogu Keplera, który został sporządzony z danych pozyskanych przez Kosmiczny Teleskop Keplera, zawiera on prawie 4 400 kandydatów na planety, w tym ponad 700 układów planetarnych.

„Zebraliśmy najdokładniejszą jak dotąd listę kandydatów na planety Keplera i ich właściwości. Misja NASA Kepler odkryła większość znanych egzoplanet, a ten nowy katalog pozwoli astronomom dowiedzieć się więcej o ich właściwościach” – mówi Jack Lissauer, naukowiec z NASA Ames Research Center w Dolinie Krzemowej w Kalifornii.

W centrum układu Kepler-385 znajduje się gwiazda podobna do Słońca, około 10 proc. większa i 5 proc. gorętsza od Słońca. Dwie wewnętrzne planety, obie nieco większe od Ziemi, są prawdopodobnie skaliste i mogą posiadać cienkie atmosfery. Pozostałe pięć planet jest większych – każda o promieniu około dwa razy większym od Ziemi. Naukowcy zakładają, że są one otoczone gęstymi atmosferami. Badanie na ten temat zostało opublikowane w Journal of Planetary Science.

Zdolność do tak szczegółowego opisania właściwości układu Kepler-385 jest świadectwem jakości najnowszego katalogu egzoplanet. Podczas gdy końcowe katalogi misji Kepler koncentrowały się na tworzeniu list zoptymalizowanych pod kątem pomiaru częstości występowania planet wokół innych gwiazd, najnowsze badanie koncentruje się na stworzeniu kompleksowej listy, która dostarcza dokładnych informacji o każdym z układów, umożliwiając odkrycia takie jak Kepler-385.

Nowy katalog wykorzystuje ulepszone pomiary właściwości gwiazd i dokładniej oblicza drogę każdej planety tranzytującej przez jej gwiazdę-gospodarza. To połączenie pokazuje, że gdy gwiazda jest gospodarzem kilku planet tranzytujących, zazwyczaj mają one bardziej okrągłe orbity niż wtedy, gdy gwiazda jest gospodarzem tylko jednej lub dwóch.

Podstawowe obserwacje, które przeprowadzał Kosmiczny Teleskop Keplera, zakończyły się w 2013 roku, a po nich nastąpiła rozszerzona misja teleskopu, zwana K2, która trwała do 2018 roku. Dane zebrane przez Keplera nadal ujawniają nowe odkrycia dotyczące naszej galaktyki. Astronomowie zaznaczają, że po tym, jak misja pokazała, że istnieje więcej planet niż gwiazd, nowe badanie prezentuje bardziej szczegółowy obraz tego, jak wygląda każda z nich i ich systemy macierzyste, dając lepszy wgląd w ogrom światów poza naszym Układem Słonecznym.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się