Już 51 nazwisk. Kto wygra wybory prezydenckie 2025?
Wybory prezydenckie w Polsce zaplanowane są na maj 2025 r. Pierwsza tura odbędzie się najpewniej 18 maja 2025 r., zaś druga tura w dwa tygodnie później – 1 czerwca 2025 r. Największe partie polityczne zbierają się do wskazania swoich kandydatów, czekając na decyzje konkurentów. Kto wystartuje? Kto spełni warunki i zostanie zakwalifikowany przez Państwową Komisję Wyborczą? Kto wejdzie do drugiej tury? I wreszcie: kto wygra wybory prezydenckie 2025?
Kiedy wybory prezydenckie 2025?
Lista kandydatów na prezydenta w wyborach 2025 r. zostanie opublikowana jako materiał oficjalny na przełomie marca i kwietnia 2025 r. przez Państwową Komisję Wyborczą. Wcześniej komitety wyborcze złożą w PKW wymagane prawem dokumenty, w tym 100.000 podpisów obywateli popierających kandydata, które po sprawdzeniu przez PKW będą stanowiły dowód wypełniania ustawowego obowiązku ciążącego na wszystkich kandydatach.
Jeszcze wcześniej datę wyborów prezydenckich wskaże Marszałek Sejmu. Szymon HOŁOWNIA zapowiedział, że decyzję o ogłoszeniu wyborów prezydenckich podejmie na początku stycznia 2025 r., najprawdopodobniej tuż po święcie Trzech Króli. „Postaram się rozpisać je jak najwcześniej, jak najbliżej tej daty” – zadeklarował Szymon HOŁOWNIA. Zgodnie z polskim prawem, wybory prezydenckie zarządzane są przez Marszałka Sejmu na dzień przypadający nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującego prezydenta.
Najbardziej prawdopodobną datą pierwszej tury wyborów prezydenckich byłaby więc niedziela 18 maja 2025. Jeśli nie udałoby się wybrać prezydenta w pierwszej turze, druga tura wyborów prezydenckich odbyłaby się dwa tygodnie później – 1 czerwca 2025 r.
51 nazwisk, pośród których jest przyszły Prezydent RP
Pojawiają się pierwsi chętni do wystartowania w tych wyborach (akces swój zgłosili jako pierwsi Marek JAKUBIAK i Szymon HOŁOWNIA). Kolejna grupa to politycy rozważani przez ciała kierownicze partii politycznych (Konfederacja dokonała już wyboru, wskazując Sławomira MENTZENA) oraz liderzy stowarzyszeń obywatelskich. Jeszcze kolejna to osoby wskazane przez liderów opinii, których zdaniem to właśnie oni powinni objąć najważniejszy urząd w Polsce i stać się gwarantem najwyższej jakości standardów w polityce. Ostatnia grupa na poniższej liście to osoby, których nazwiska znalazły się w zestawieniach potencjalnych kandydatów przedstawianych pod osąd respondentów w badaniach opinii publicznej (stąd na tej liście chociażby Tomasz ADAMEK, Jacek SIEWIERA czy Andrzej ZYBERTOWICZ)
Łącznie 51 nazwisk, w kolejności alfabetycznej.
- 1. Tomasz ADAMEK – sportowiec
- 2. Rajmund ANDRZEJCZAK – generał
- 3. Magdalena BIEJAT – polityk lewicy
- 4. Mariusz BŁASZCZAK – były minister obrony
- 5. Tobiasz BOCHEŃSKI – polityk PiS
- 6. Zbigniew BOGUCKI – polityk PiS
- 7. Krzysztof BOSAK – lider Konfederacji
- 8. Przemysław CZARNEK – polityk PiS
- 9. Agnieszka DZIEMIANOWICZ BĄK – polityk lewicy
- 10. Krzysztof GAWKOWSKI – polityk lewicy
- 11. Dorota GAWRYLUK – publicystka
- 12. Łukasz GIBAŁA – Kraków dla Mieszkańców
- 13. Szymon HOŁOWNIA – lider Polska 2050
- 14. Klaudia JACHIRA – polityk Zielonych
- 15. Dawid JACKIEWICZ – Przyszłość 5.0
- 16. Patryk JAKI – polityk Suwerennej Polski
- 17. Marek JAKUBIAK – polityk PiS
- 18. Michał KLEIBER – naukowiec
- 19. Janusz KORWIN-MIKKE – polityk UPR
- 20. Władysław KOSINIAK-KAMYSZ – lider PSL
- 21. Katarzyna KOTULA – polityk lewicy
- 22. Jakub KUMOCH – dyplomata
- 23. Łukasz LITEWKA – polityk lewicy
- 24. Marek MAGIEROWSKI – b. ambasador Polski w USA
- 25. Paulina MATYSIAK – polityk lewicy
- 26. Sławomir MENTZEN – lider Konfederacji
- 27. Piotr MILOWAŃSKI – polityk PiS
- 28. Mateusz MORAWIECKI – były premier
- 29. Arkadiusz MULARCZYK – polityk PiS
- 30. Karol NAWROCKI – prezes IPN
- 31. Barbara NOWACKA – polityk lewicy/PO
- 32. Piotr NOWAK – polityk PIS
- 33. Marcin OCIEPA – polityk PIS
- 34. Marcin PIĄTKOWSKI – ekonomista
- 35. Kacper PŁAŻYŃSKI – polityk PiS
- 36. Roman POLKO – wojskowy
- 37. Marcin PRZYDACZ – polityk PIS
- 38. Łukasz SCHREIBER – polityk PiS
- 39. Jacek SIEWIERA – szef BBN
- 40. Radosław SIKORSKI – szef MSZ
- 41. Krzysztof STANOWSKI – publicysta
- 42.Tomasz SZATKOWSKI – b. ambasador Polski przy NATO
- 43. Andrzej ŚLIWKA – polityk PiS
- 44. Dominik TARCZYŃSKI – polityk PiS
- 45. Rafał TRZASKOWSKI – polityk PO
- 46. Donald TUSK – premier
- 47. Maciej WILK – Tak dla CPK
- 48. Ewa ZAJĄCZKOWSKA-HERNIK – polityk Konfederacji
- 49. Adrian ZANDBERG – polityk lewicy
- 50. Andrzej ZYBERTOWICZ – socjolog
- 51. Stanisław ŻÓŁTEK – polityk PolExit
Co mówią sondaże prezydenckie?
Sondaże na pół roku przed wyborami nie mają wielkiego sensu. Odzwierciedlają raczej ogólne nastawienie obywateli do partii politycznych, a ten wskaźnik zmienić się może wielokrotnie w ciągu najbliższych miesięcy.
W naturalny sposób koalicja rządząca odcinać będzie kupony od swoich działań publicznych, o ile te działania będą odbierane pozytywnie. Także kandydaci partii z koalicji rządzącej.
I w równie naturalny sposób kupony od swoich działań w przeszłości będą odcinać partie obecnie w opozycji, głównie Prawo i Sprawiedliwość wspominając osiem lat swoich rządów i zadając słynne pytanie z kampanii amerykańskiej: kiedy żyło się panu/pani lepiej? Podczas rządów PiS, czy dziś? To jedno z głównych pytań prowadzących do odpowiedzi, kto wygra wybory prezydenckie w 2025 r.
Sondaże nie mają też zbyt wielkiego sensu dlatego, że największe partie nie wskazały jeszcze swoich kandydatów. Jak więc wyrażać swoje zdanie na temat takiego czy innego kandydata w trakcie sondażu, jeśli nie wiemy, kto będzie reprezentował daną partię w wyborach? Nie mówiąc o kandydatach spoza głównych partii politycznych.
Patrząc na wielość sondaży przedwyborczych i ich rezultaty, wydaje się że największe szanse wejścia do drugiej tury wyborów prezydenckich 2025 r. mają Rafał TRZASKOWSKI i Mateusz MORAWIECKI. Teza o tyle podlegająca wielu znakom zapytania, że ani Rafał TRZASKOWSKI, ani Mateusz MORAWIECKI nie są jeszcze kandydatami startującymi ze swoich ugrupowań. A sytuacja polityczna, społeczna, gospodarcza w kraju w ciągu pół roku do wyborów prezydenckich podlegać będą zmianom, być może gwałtownym.
Kto wygra wybory prezydenckie – odpowiedź na to pytanie nie zostanie nam dostarczone przez ośrodki sondażowe. Gdybyśmy chcieli się zdać na sondaże, świętowalibyśmy wciąż już drugi tydzień globalnej radości. Nie, liderka we wszystkich sondażach, nawet tych prowadzonych do ostatniej chwili, nie została prezydentem Stanów Zjednoczonych a jej partia przegrała też w Kongresie.
Kto wygra wybory prezydenckie 2025?
W zestawieniu głównych linii „politycznych rodzin” reprezentujących najważniejsze siły polityczne i społeczne, z ich najbardziej oczywistymi kandydatami, na razie rozstrzygnięcie zapadło jedynie w Konfederacji. Kandydatem wskazanym przez ciała statutowe Konfederacji został Sławomir MENTZEN.
Propozycja otoczenia premiera Donalda TUSKA, podjęta następnie przez Władysława KOSINIAKA-KAMYSZA, aby obóz rządzący wyznaczył jednego wspólnego kandydata (który zresztą miały szansę na zwycięstwo w wyborach prezydenckich już w pierwszej turze), został storpedowany wpierw uchwałą Klubu Parlamentarnego Lewicy o wystawieniu własnego kandydata (lub kandydatki – najpewniej Magdaleny BIEJAT), następnie zaś deklaracją o starcie lidera Polska 2025, Marszałka Sejmu Szymona HOŁOWNI. Każdy z liderów każdej z najmniejszych partii politycznych chce wzmocnić pozycję swoją i swojej partii, w miejsce działania wspólnego i solidarnego.
Donald TUSK, lider Platformy Obywatelskiej, opanował jedynie elementy tworzące Koalicję Obywatelską, aby wystawić jednego kandydata z tego środowiska. Zostanie on wskazany w prawyborach w końcu listopada 2024 r. Członkowie KO będą wybierali spośród dwóch kandydatów: Radosław SIKORSKI lub Rafał TRZASKOWSKI otrzymają tytuł oficjalnego kandydata tego środowiska w wyborach prezydenckich 2025 r. Do czasu zgłoszenia kandydatury do PKW może ona zostać zmieniona przez lidera partii – Donalda TUSKA. Sytuacja może też zmusić do kandydowania jego samego.
Kandydatem Prawa i Sprawiedliwości będzie jeden z czwórki kandydatów, kwalifikowanych w dwóch dwójkach: Karol NAWROCKI lub Przemysław CZARNEK oraz Mateusz MORAWIECKI lub Mariusz BŁASZCZAK. Decyzja Komitetu Politycznego PiS zostać ma podjęta do końca roku 2024, choć w polityce możliwe jest wszystko, także wskazanie w styczniu bądź w lutym 2025. Nie będzie problemu z zebraniem 100.000 podpisów poparcia w krótkim czasie, który pozostanie do złożenia podpisów do PKW.
„Czarnymi końmi” wyborów pozostają politycy, działacze społeczni, dziennikarze, którzy mogą pojawić się na scenie wyborczej, o ile „politycy klasyczni” nie udźwigną oczekiwań. W grupie faworytów są tu niezmiennie Dorota GAWRYLUK i Krzysztof STANOWSKI, ten ostatni wskazujący już nawet datę w lutym 2025, gdy będzie on „w stanie gotowości”. Show Must Go On!
Arkadiusz Jordan