program kulturalny

Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to także kilkadziesiąt tysięcy wydarzeń kulturalnych w całej Francji

W związku z tegorocznymi Letnimi Igrzyskami Olimpijskimi przedstawiono program kulturalny towarzyszący wydarzeniu. Łącznie w całej Francji odbędzie się 62 139 wydarzeń kulturalnych związanych z igrzyskami olimpijskimi i sportem.

Z okazji XXXIII Letnich Igrzysk Olimpijskich, które odbędą się w dniach od 26 lipca do 11 sierpnia 2024 r. w Paryżu, przygotowany został oficjalny program kulturalnych wydarzeń towarzyszących. Łącznie w całej Francji odbędzie się 62 139 wydarzeń kulturalnych związanych z igrzyskami olimpijskimi i sportem.

Część wydarzeń kulturalnych rozpocznie się już w kwietniu, a cały program będzie realizowany do 8 września.

Większość propozycji (44 692) stanowią wystawy. W Paryżu z okazji Letnich Igrzysk Olimpijskich będzie można obejrzeć wystawy poświęcone m.in. związkom między sportem i wzornictwem (w musée du Luxembourg), przedstawieniu sportu w malarstwie w latach 1870–1930 (w musée Marmottan Monet), modzie sportowej (w Palais Galliera) czy reprezentacji pojedynku w sztuce (w musée de l’Armée). W centrum sztuki współczesnej Frac Bretagne w Rennes zaprezentowane zostanie 165 fotografii wykonanych podczas igrzysk olimpijskich przez Raymonda Depardona. W wielu francuskich miastach (m.in. Langeais czy Marsylii) wystawy poświęcone zostaną historii lokalnego sportu.

Wśród pozostałych atrakcji zaplanowane są m.in. gra miejska „L’Énigme Coubertin”, inspirowana igrzyskami olimpijskimi (zorganizowana przez paryskie muzea Quai Branly, Centre Pompidou, Luwr, musée d’Orsay i Orangerie), spektakle teatralne poświęcone tematyce sportowej (m.in. w Comédie-Française) czy przekształcenie przez artystę współczesnego, Miguela Chevaliera, lodowiska w Rouen w interaktywne multimedialne dzieło sztuki.

Przygotowane są również koncerty i wydarzenia taneczne. W Nowej Akwitanii i w Paryżu odbędą się wielkie pokazy choreograficzne. 22 czerwca w Musée d’Orsay odbędzie się „Bal olimpijski” – bal kostiumowy w stylu lat 20. XX wieku. W różnych miejscach Francji (Lyon, Nantes, Marsylia) odbędą się koncerty hip-hopu.

23 czerwca międzynarodowa edycja magazynu „Vogue” zaprezentuje w Paryżu, na Place Vendôme, pokaz mody, łączący modę, sport i performance.

Wydarzenia towarzyszące przewidziane są również podczas przejścia, w różnych częściach Francji, pochodni olimpijskiej. 14 lipca plac Bastylii przyjmie ogień olimpijski wielkim spektaklem baletowym w wykonaniu tancerzy z Opery Paryskiej.

Program wydarzeń kulturalnych towarzyszących Letnim Igrzyskom Olimpijskim obejmie również niektóre miejsca w Terytoriach Zamorskich Francji, m.in. Kajennie, w Gujanie Francuskiej, gdzie odbędzie się pokaz breakdance’a i wystawa o igrzyskach paraolimpijskich.

Julia Mistewicz z Paryża

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się