Letnie Igrzyska Olimpijskie

Letnie Igrzyska Olimpijskie w Paryżu mniej rentowne, niż przewidywano

Właściciele hoteli w Paryżu, którzy pierwotnie założyli wzrost cen pokoi podczas Igrzysk Olimpijskich, spotykają się z brakiem zainteresowania klientów. Wydarzenie przyciągnie głównie publiczność francuską, mniej skłonną do wydatków niż turyści zagraniczni.

Według dziennika „Le Figaro économie” Letnie Igrzyska Olimpijskie w Paryżu będą mniej rentowne dla francuskiego sektora turystycznego, niż przewidywano.

Właściciele hoteli w Paryżu, którzy pierwotnie założyli wzrost cen pokoi – nawet czterokrotnie – spotykają się z brakiem zainteresowania klientów na czas Igrzysk Olimpijskich. Wydarzenie przyciągnie głównie publiczność francuską, mniej skłonną do wydatków niż turyści zagraniczni, a zwłaszcza kibiców z regionu paryskiego, którzy nie potrzebują rezerwowania dodatkowego noclegu. Zagraniczni turyści rezygnują natomiast z przyjazdu do Paryża w czasie igrzysk z powodu znacznych utrudnień – m.in. zamknięcia części ulic i brzegu Sekwany.

„Zwykle w sezonie letnim zagraniczni klienci to 20–25 proc. ruchu turystycznego. Podczas Igrzysk Olimpijskich będzie to 10–15 proc. Igrzyska Olimpijskie zmieniają rodzaj turystów. Będzie o wiele więcej Francuzów niż zwykle” – ocenia cytowany przez „Le Figaro économie” Frédéric Hocquard, odpowiedzialny w paryskim urzędzie miasta za turystykę.

Obłożenie hoteli w regionie paryskim przewidywane jest na 60–70 proc., czyli podobnie do zwykłego sezonu letniego. Liczba ofert pokoi i mieszkań do wynajęcia na Airbnb jest dwukrotnie wyższa niż w zwykłym sezonie, ale nic nie wskazuje na to, że wszystkie miejsca będą miały klientów.

Oprócz hoteli również sklepy i restauracje będą miały mniejsze obroty ze względu na brak zagranicznych turystów, bardziej skłonnych do korzystania z ich oferty. Ograniczone będą także przychody zabytków, jak pałac w Wersalu czy wieża Eiffla. Dodatkowo więcej paryżan niż zwykle planuje wyjechać latem z miasta na czas Igrzysk Olimpijskich, zatem jednocześnie w mieście będzie mniej pracowników i konsumentów, zwłaszcza restauracji. Niektórzy restauratorzy biorą pod uwagę nawet zamknięcie lokali na czas Igrzysk Olimpijskich, pomimo sezonu letniego.

„Oczywiście, że turystyka znacznie wyhamuje podczas Igrzysk Olimpijskich” – twierdzi cytowany przez „Le Figaro économie” Stéphane Manigold, prezes związku zawodowego hotelarzy i restauratorów Umih Grand Paris. „Przed igrzyskami i w ich trakcie będzie mniej osób. Ale kolejne miesiące i lata mogą być nadzwyczajne” – dodaje.

Licząc na duże zainteresowanie igrzyskami, większość hoteli podniosła swoje ceny w tym czasie – niektóre nawet cztero- czy pięciokrotnie. Wobec braku zainteresowania ceny noclegu w Paryżu spadły jednak do poziomu porównywalnego z cenami podczas wydarzeń o mniejszym zasięgu, jak Fashion Week. Obecnie średnia cena pokoju hotelowego w aglomeracji paryskiej na czas Igrzysk Olimpijskich wynosi 481 euro za noc, czyli dwa razy więcej niż zwykle. Podczas Igrzysk Paraolimpijskich ceny mają być jednak zbliżone do zwykłego sezonu letniego.

Letnie Igrzyska Olimpijskie odbędą się w Paryżu w dniach 26 lipca – 11 sierpnia 2024 r.

Julia Mistewicz z Paryża

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się