Mars

Mars był kiedyś aktywny wulkanicznie

Geologowie i astronomowie przeprowadził badanie geomorfologii i mineralogii Czerwonej Planety. Odkryli, że Mars mógł doświadczać aktywności wulkanicznej i recyklingu skorupy ziemskiej w latach swojej formacji.

Sondy wysłane na Marsa wykazały, że planeta jest prawie pozbawiona aktywności wulkanicznej lub recyklingu skorupy ziemskiej, co czyni ją stabilną pod względem geologicznym. Naukowcy są pewni, że woda była tam obecna na tyle niedawno, że dowody jej aktywności można było zobaczyć na powierzchni planety. W czasie nowego badania zespół badawczy, składający się geologów i astronomów chciał dowiedzieć się, czy Mars mógł być bardziej aktywny geologicznie we wczesnych latach swojego istnienia, gdy planeta się jeszcze formowała. Naukowcy swoje wysiłki skoncentrowali na regionie Eridania, w którym znajdują się pozostałości starożytnej skorupy marsjańskiej oraz zostało potwierdzone to, że obszar ten był w dalekiej przeszłości aktywny wulkanicznie, a ślady tego są widoczne do dzisiaj. Badanie dotyczące tego czy Mars był kiedyś aktywny wulkanicznie i zachodził recykling skorupy ziemskiej Czerwonej Planety zostało opublikowane w czasopiśmie Nature Astronomy.

Naukowcy analizując dane pozyskane za pomocą kilku sond marsjańskich, znaleźli 63 struktury wulkaniczne, które nie zostały wcześniej zidentyfikowane, z których wszystkie były wystarczająco stare, aby umożliwić badaczom spojrzenie w przeszłość aktywności geologicznej jakiej doświadczał Mars. Podzielili oni struktury na cztery główne kategorie: te z kopułami wulkanicznymi, antycznymi wulkanami, tarczami piroklastycznymi i kompleksami kalder.

Badacze odkryli, że geomorfologia regionu sugeruje, że Czerwona Planeta przeszła aktywny okres wulkaniczny wraz z powiązanym cyklem skorupy ziemskiej około 3,5 do 4 miliardów lat temu. Stwierdzili, że recykling skorupy ziemskiej Marsa był prawdopodobnie spowodowany tektoniką pionową, która, jak sugerują wcześniejsze badania, jest prekursorem tektoniki płyt, podobnej do tej występującej na Ziemi.

Naukowcy podkreślają, że do tej pory tektonika płyt nie została wykryta na żadnej innej planecie w Układzie Słonecznym. Ich analiza wykazała również dowody na pewną aktywność wulkaniczną występującą pod wodą, co wskazuje na możliwość pojawienia się życia, które zostało wygaszone, gdy planeta straciła atmosferę.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się