EarthCARE
Fot. ESA/ATG medialab

Misja ESA EarthCARE zbada klimat Ziemi

Misja ESA EarthCARE znalazła się na orbicie i jest gotowa do uruchomienia swoich czterech instrumentów naukowych. Zebrane dane pomogą lepiej zrozumieć, jaką rolę odgrywają chmury i aerozole w bilansie promieniowania Ziemi, pomoże to w modelowaniu klimatu i prognozowaniu pogody.

EarthCARE wystartował 29 maja na rakiecie SpaceX Falcon 9 z Bazy Sił Kosmicznych Vandenberg w Kalifornii w Stanach Zjednoczonych. Zaledwie 10 minut po starcie EarthCARE oddzielił się od rakiety i po raz pierwszy znalazł się sam na orbicie.

Następnie EarthCARE, jak tłumaczą inżynierowie ESA zaczął włączać kluczowe systemy i rozmieszczać swój długi, tylny panel słoneczny. Ta sekwencja działań została przeprowadzona automatycznie, a kontrola misji musiała czekać na pierwsze sygnały z satelity, aby potwierdzić, że wszystko poszło zgodnie z planem.

Około 52 minuty po starcie, gdy EarthCARE przeleciał nad stacją satelitarną Hartebeesthoek w RPA, odebrał „sygnał przejęcia” z kontroli misji. Zespół ESA mógł dzięki temu rozpocząć odbieranie danych telemetrycznych zawierających informacje o jego stanie po wystrzeleniu.

„Chwile przed przechwyceniem pierwszego sygnału są zawsze pełne napięcia. Do tego czasu nie mamy jeszcze kontroli. Moment, w którym docierają pierwsze dane telemetryczne, jest powodem do świętowania, ale wywołuje również lawinę aktywności w głównym pokoju kontrolnym. EarthCARE jest teraz w naszych rękach i natychmiast rozpoczynamy ocenę stanu statku kosmicznego i przygotowujemy go do życia na orbicie” – wyjaśnia Isabel Rojo, kierownik operacyjny statku kosmicznego EarthCARE.

EarthCARE to najbardziej złożona z misji badawczych ESA Earth Explorer – programu, który dostarczy kluczowych informacji w celu wypełnienia luk w wiedzy naukowej o Ziemi, a następnie pomoże sprostać wyzwaniom środowiskowym. Jak tłumaczą naukowcy: „w obliczu kryzysu klimatycznego, zadaniem EarthCARE będzie rzucenie nowego światła na złożoną interakcję między chmurami, aerozolami i promieniowaniem w atmosferze ziemskiej, aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób atmosfera napędza system klimatyczny”.

W ciągu następnych kilku dni, w okresie znanym jako „Faza startu i wczesna faza orbitalna”, zespół EarthCARE włączy i oceni funkcjonalność podstawowych systemów satelity. Badacze ds. dynamiki lotu ESA obliczyli dokładną orbitę, na którą została ona wprowadzona przez rakietę nośną, podczas gdy Biuro ds. śmieci kosmicznych ESA regularnie skanowało tę orbitę, aby upewnić się, że jest ona wolna od ryzyka kolizji z innym statkiem kosmicznym lub kawałkiem gruzu.

W tej fazie rozmieszczono również reflektor EarthCARE, część instrumentu Cloud Profiling Radar dostarczonego przez japońską agencję kosmiczną JAXA.

„Głównym wyzwaniem, przed którym stanęliśmy podczas tej fazy misji, było zachowanie pełnej koncentracji podczas długich nocnych zmian, które były wypełnione ważnymi operacjami, w których nie można było sobie pozwolić na żadne błędy. Z przyjemnością informujemy, że wszystko poszło bardzo gładko, a wszystkie operacje zostały zakończone zgodnie z planem” – podkreśla Isabel Rojo.

Obecnie zespół kontroli lotu, będzie nadzorował podróż EarthCARE na operacyjną orbitę synchroniczną ze Słońcem na wysokości 393 km i przejmie odpowiedzialność za sześciomiesięczną fazę rozruchu misji. Wiąże się ona z wyzwaniami, ponieważ cztery instrumenty EarthCARE są złożone, a cele naukowe misji zależą od ich niezwykle dokładnej kalibracji, aby misja w przyszłym roku mogła rozpocząć rutynowe operacje.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się