Landsat

Misja Landsat pomaga badać środowisko wodne na Ziemi

Wykorzystanie satelitów jest niezbędne do monitorowania ekosystemów morskich i słodkowodnych na Ziemi. Naukowcy wykorzystują misje takie jak SeaWiFS, MODIS, MERIS, Landsat i Sentinel do śledzenia parametrów wody, takich jak chlorofil, osad i temperatura.

Zdaniem badaczy dynamiczny charakter zbiorników wodnych wymaga częstych obserwacji w celu zapewnienia dokładności, z racji ograniczeń takich jak chmury i światło słoneczne.

Obserwacje przeprowadzone przez misję Landsat są nieocenione dla badania wód śródlądowych i przybrzeżnych. Satelita przeprowadza częste pomiary danych w celu skutecznego monitorowania dynamicznych zmian w ekosystemach wodnych.

W najnowszym badaniu opublikowanym w Journal of Remote Sensing ujawniono postępy w analizie środowisk wodnych za pośrednictwem misji Landsat. Po raz pierwszy, zdaniem naukowców, badania te oferują globalną możliwość obserwacji bezchmurnych (NCO) z wykorzystaniem satelity Landsat. Dzietki temu możliwe będzie lepsze badanie środowiskowe i hydrologiczne, co przyczyni się do skuteczniejszego monitorowania i zrozumienia zbiorników wodnych w skali globalnej.

Naukowcy wykorzystali NCO uzyskane za pośrednictwem misji Landsat. Analizując ponad 4,8 miliona obrazów, odkryli uderzające przestrzenne i czasowe różnice w danych bezchmurnych na całym świecie.

Badania potwierdziły doskonałą wydajność satelity Landsat-8, który oferuje prawie dwukrotnie wyższe roczne możliwości obserwacji bezchmurnych w porównaniu do swoich poprzedników. Ten skok w jakości danych jest szczególnie wyraźny w obszarach z nakładającymi się orbitami, zwłaszcza powyżej 45° szerokości geograficznej północnej, gdzie jakość obserwacji jest znacznie lepsza.

Badanie skupia się również na tym jak istotna jest rola nakładających się na siebie obserwacji w zwiększaniu ilości i jakości pozyskiwanych danych, stanowiąc przełom w sposobie monitorowania i rozumienia dynamiki środowisk wodnych Ziemi.

„Nasza analiza nie tylko pokazuje doskonałą zdolność Landsat-8 do dostarczania prawie dwa razy więcej średnich rocznych NCO niż jego poprzednicy, ale także podkreśla znaczenie nakładania się sąsiednich orbit w poprawie jakości obserwacji, szczególnie powyżej 45° szerokości geograficznej północnej” – podkreślają badacze z Chińskiej Akademii Nauk.

Badania te mają szczególne znaczenie dla zwiększenia dokładności długoterminowego wykrywania i monitorowania zmian środowiskowych. Wykorzystując ulepszone obserwacje bezchmurne, naukowcy mogą podejmować bardziej świadome decyzje, szczególnie w zakresie zarządzania zasobami wodnymi i radzenia sobie z wyzwaniami ekologicznymi.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się