Misja PACE przesłała pierwsze dane
Misja PACE (Plankton, Aerosol, Cloud, Ocean Ecosystem) dostarczyła swoje pierwsze dane operacyjne do naukowców, co było możliwe częściowo dzięki innowacyjnej technologii przechowywania danych NASA – Near Space Network.
Gdy satelita krąży w przestrzeni kosmicznej, systemy generują kluczowe dane na temat jego stanu, lokalizacji, żywotności baterii i innych ważnych parametrów. Wszystko to dzieje się, gdy instrumenty naukowe rejestrują obrazy i dane dotyczące głównego celu misji statku kosmicznego.
Dane te są następnie kodowane i wysyłane na Ziemię za pośrednictwem fal radiowych przez sieć komunikacyjną NASA Near Space Network i Deep Space Network, jednak jak tłumaczą naukowcy nie jest to takie proste.
Jednym z wyzwań, jak tłumaczą inżynierowie NASA, są ekstremalne odległości, na których często występują zakłócenia lub opóźnienia. Są one podobne do tych, których doświadczają użytkownicy Internetu na Ziemi z buforowaniem lub wadliwymi łączami. W przypadku wystąpienia zakłóceń, sieć komunikacyjna Delay/Disruption Tolerant Networking (DTN) może bezpiecznie przechowywać i przesyłać dane po otwarciu ścieżki.
Sieć Near Space Network NASA zintegrowała DTN z czterema nowymi antenami i statkiem kosmicznym PACE, aby potwierdzić to, czy ta technologia może pomóc lepszym komunikowaniu się na linii Ziemia-orbita. Jak tłumaczą inżynierowie, stale starają się ulepszać sieć, która obsługuje komunikację misji kosmicznych odbywających się w promieniu prawie 2 milionów kilometrów od Ziemi, aby wspierać misje naukowe i eksploracyjne.
„DTN to przyszłość komunikacji kosmicznej, zapewniająca solidną ochronę danych, które mogą zostać utracone w wyniku zakłóceń. PACE jest pierwszą operacyjną misją naukową wykorzystującą DTN i używamy jej do przesyłania danych do operatorów misji monitorujących baterie, orbitę i nie tylko. Informacje te mają kluczowe znaczenie dla działania satelity” – mówi Kevin Coggins z NASA Space Communications and Navigation (SCaN).
PACE, satelita znajdujący się około 400 kilometrów nad Ziemią, zbiera dane, które pomogą naukowcom lepiej zrozumieć, w jaki sposób ocean i atmosfera wymieniają dwutlenek węgla, mierzyć zmienne atmosferyczne związane z jakością powietrza i klimatem oraz monitorować zdrowie oceanów poprzez badanie fitoplanktonu.
Misja PACE jest pierwszym operacyjnym użytkownikiem naukowym DTN, sprawdzenie użyteczności technologii została potwierdzona wcześniej na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Oprócz DTN, Near Space Network wraz z partnerem komercyjnym, Kongsberg Satellite Services w Norwegii, zintegrowało cztery nowe anteny z siecią w celu wsparcia PACE. Zdaniem naukowców, nowe anteny, w Fairbanks na Alasce, na Wallops Island w Wirginii, w Punta Arenas w Chile i na Svalbardzie w Norwegii, umożliwiają misjom przesyłanie terabajtów danych naukowych jednocześnie. Tak jak naukowcy i inżynierowie nieustannie ulepszają możliwości swoich instrumentów, NASA rozwija również swoje systemy komunikacyjne, aby usprawnić misje przeprowadzane w pobliżu Ziemi i w głębokim kosmosie.
PACE orbitując wokół Ziemie, będzie przesyłać dane naukowe 12 do 15 razy dziennie do trzech nowych anten. Łącznie misja będzie przesyłać 3,5 terabajta danych naukowych każdego dnia.
Techniki połączeń sieciowych, takie jak DTN i cztery nowe anteny, są najnowszymi ulepszeniami katalogu usług Near Space Network w celu wspierania misji naukowych i załogowych lotów kosmicznych.
Emil Gołoś