ornament

Misternie ozdobiony ornament z kości słoniowej odkryto w stolicy Hetytów 

W czasie prac na terenie stanowiska archeologicznego w starożytnym mieście Hattusa, które znajduje się w środkowej Turcji w prowincji Çorum, badacze odkryli ornament wykonany z kości słoniowej, którego wiek jest szacowany na około 2800 lat.

Kierownik wykopalisk prof. dr Andreas Schachner stwierdził, że artefakt został znaleziony w warstwie z epoki żelaza na stanowisku archeologicznym Hattusa. W okresie późnej epoki brązu miasto to było stolicą imperium hetyckiego, informuje portal Arkeonews. Obecnie leży ono w dystrykcie Boğazkale w centralnej Turcji, w pobliżu rzeki Kyzył Irmak. W 1986 roku Hattusa została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to miejsce, które zawiera w sobie pozostałości wielu cywilizacji.

Zdaniem archeologa odkryty dobrze zachowany ornament wykonany z kości słoniowej liczy około 2800 lat. „Kilka tysięcy lat temu dekoracja ta stanowiła część drewnianej skrzyni lub mebli wykonanych z drewna. Artefakt pozostaje złamany po prawej i lewej stronie, ale górna i dolna strona zachowały się w oryginalnym stanie. Dlatego przypuszczamy, że przedmiot ten był kiedyś dłuższy” – twierdzi Schachner.  Ornament z kości słoniowej ma długość około 30 cm i szerokość 10 cm oraz przedstawia sfinksa, lwa i dwie figurki Drzewa Życia namalowane na błyszczącym tle.

Kierownik wykopalisk w Hattusa wyjaśnił również jakie jest znaczenie odkrytego dzieła. „Ten artefakt z dystryktu Boğazköy jest wyjątkowym dziełem. Po raz pierwszy mamy do czynienia tutaj z tak misternie ozdobionym przedmiotem, na którym na dodatek znajduje się pięknie przedstawiona scena. W Boğazköy przeprowadzono szeroko zakrojone wykopaliska dotyczące epoki żelaza, ale do tej pory nie natknęliśmy się na tak szczegółowe dzieło – zarówno pod względem samej sceny, jak i zastosowanej ikonografii i stylu. Dzięki temu odkryciu możemy dowiedzieć się więcej na temat relacji Boğazköy z południowo-wschodnią Anatolią oraz południowo zachodniej Grecji (której wpływ kulturowy można zauważyć na odkrytym ornamencie – przyp. red.) w okresie pierwszego tysiąclecia p.n.e.”. Schachner następnie dodał, że praca zostanie wystawiona w Muzeum Boğazköy po zakończeniu badań naukowych.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się