myśliwce

Myśliwce nowej generacji zbudują wspólnie Japonia, Włochy i Wielka Brytania

Wielka Brytania, Włochy i Japonia podpisały w czwartek umowę, w wyniku której myśliwce nowej generacji, niewidoczne dla radarów, w walce będzie wykorzystywały sztuczną inteligencję.

Plany wspólnej budowy myśliwca Wielka Brytania, Włochy i Japonia ogłosiły przed rokiem, ale teraz je sformalizowano, podpisując w Tokio umowę. Zgodnie z nią siedziba przedsięwzięcia nazwanego Global Combat Air Programme (GCAP) znajdować się będzie w Wielkiej Brytanii. Tam też samolot ma być produkowany.

Projekt budowy samolotu ma ruszyć w 2025 r., zaś 10 lat później pierwsze maszyny, wstępnie nazwane Tempest, powinny wzbić się w powietrze. W przypadku brytyjskich sił powietrznych zastąpią one używane przez RAF od dwóch dekad myśliwce Typhoon.

Jak już wcześniej zapowiadano, samolot będzie miał takie cechy, jak technologie kontroli gestów i śledzenia wzroku pozwalające zmierzyć obciążenie pilota i identyfikować jego zmęczenie oraz stres psychiczny. Wbudowana sztuczna inteligencja pozwoli samolotowi pozostać w walce, nawet gdy pilot utraci przytomność. W kokpicie nie będzie żadnych pokręteł, a zaawansowana technologia stealth sprawi, że odrzutowiec będzie niemal niewidoczny dla radarów.

„Nasz wiodący na świecie program budowy samolotów bojowych ma mieć kluczowe znaczenie dla globalnego bezpieczeństwa i nadal robimy ogromnie pozytywne postępy w kierunku dostarczenia nowych odrzutowców do sił powietrznych naszych krajów w 2035 roku” – oświadczył brytyjski minister obrony Grant Shapps, który wraz ze swoimi odpowiednikami z Włoch i Japonii, Guido Crosetto i Minoru Kiharą, podpisał formalną umowę.

Bartłomiej Niedziński/PAP

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się