Ostriv

Na Ukrainie odkryto cmentarz wojowników z XI wieku

W położonej 80 kilometrów na południe od Kijowa wsi Ostriv, archeolodzy odkryli średniowieczny cmentarz, na którym znajdowały się szczątki wojowników, którzy zostali pochowani tam wraz ze swoją bronią, taką jak topory, włócznie oraz miecze. Na miejscu zostały również znalezione szkielety kobiet, które były pochowane wraz z wykonanymi z brązu naszyjnymi obręczami. Zgodnie z datowaniem przeprowadzonym przez badaczy cmentarz liczy 1000 lat i pochodzi z XI wieku.

Archeolodzy Vsevolod Ivakin i Vyacheslav Baranov zaprezentowali wyniki swoich badań we wsi Ostriv, na konferencji Instytutu Archeologicznego Ameryki, która odbyła się w dniach 4-7 stycznia w Chicago. W 2017 r. Instytut Archeologiczny Ukrainy przeprowadził ekspedycję w toku której w miejscowości Ostriv został odkryty cmentarz. Przeprowadzone w latach 2017-2022 w tym miejscu wykopaliska odsłoniły 107 pochówków, które pochodzą z końca X i początku XI wieku. Wyjątkowość tego miejsca szybko okazała się oczywista. Wykopaliska zostały przerwane w 2022 r. z powodu pełnoskalowej rosyjskiej agresji na Ukrainę.

W przeciwieństwie do większości grobowców z tego okresu, które zostały znalezione na dawnych terenach Rusi Kijowskiej, te nie było skierowane w stronę północy, ale w kierunku południa i zachodu. Wszystkie szczątki znajdowały się w pozycji leżącej na plecach z wyciągniętymi kończynami. W większości grobów znajdowały się pozostałości drewnianych trumien, informuje portal „Arkeonews„. W niektórych pochówkach znajdowały się także drewniane wiadra. W wielu grobowcach znajdowały się kości kurczaków oraz skorupki ich jaj. Niektóre kobiety zostały pochowane z bardzo cennymi przedmiotami takimi jak biżuteria – taka jak bransoletki, obręcze na szyje, naszyjniki z koralików i muszli – oraz narzędzia do przędzalnictwa. Z kolei w przypadku większości grobowców męzczyzn została odkryta broń: topory, miecze, włócznie, noże.

Jak zauważyli archeolodzy, niektóre z artefaktów są podobne do tych znalezionych w regionie zachodniego Bałtyku, co sugeruje, że przynajmniej część ludzi pochowanych na tym cmentarzu mogła pochodzić z tych terenów i służyć w armiach władców Rusi Kijowskiej, takich jak Włodzimierz I Wielki, który panował w latach 980-1015, i panującego w latach 1019-1054 Jarosława Mądrego. Terytoria, którymi rządził Włodzimierz Wielki, rozciągały się od północnego wybrzeża Morza Bałtyckiego. Zdaniem naukowców cmentarz pochodzi z czasów, kiedy ludność Rusi Kijowskiej w toku chrystianizacji porzucała pogaństwo.

Włodzimierz Wielki przyjął chrzest około 987 r. przed ślubem z Anną, siostrą cesarza bizantyjskiego Bazylego II. Jednym z najlepszych dowodów na to, iż odkryty grobowiec należał do niedawno ochrzczonych chrześcijan jest fakt tego, iż w przeciwieństwie do zachodniobałtyckich zwyczajów pogrzebowych, żadne ze zwłok nie zostały spalone. Co więcej, bałtyckie zwyczaje pogrzebowe na ogół nie obejmowały wiader.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się