grób awarskiego wojownika

Na Węgrzech odkryto grób awarskiego wojownika, który został pochowany w pełnym uzbrojeniu

Na terenie położonej niedaleko Debreczyna wsi Ebes we wschodnich Węgrzech w listopadzie 2023 r. został znaleziony grób awarskiego wojownika, który został pochowany w pełnym uzbrojeniu, będąc odzianym w zbroję lamelkową (płytkową). Teraz badacze przedstawiają analizę tego unikatowego znaleziska.

Grób awarskiego wojownika został znaleziony przez archeologów z Muzeum Déri w Debreczynie. Awarowie przybyli do Europy ze stepów Azji Środkowej w połowie VI wieku n.e. i podbili znaczną część Europy Środkowej i Wschodniej na okres prawie 250 lat. Centrum Kaganatu Awarskiego znajdowało się na terenach Doliny Panońskiej, czyli na terenach głównie współczesnych Węgier. Odkryty pochowek został uznany za jeden z najlepiej zachowanych awarskich grobów jakie do tej pory zostały znalezione, informuje portal „Archeology News„.

W grobowcu znajdowały się szczątki wojownika, a także jego konia oraz szereg ofiar pogrzebowych. Jednak najbardziej godnym uwagi aspektem znaleziska były pozostałości wyposażenia grobowego: na kościach szkieletu znaleziono pełny zestaw zbroi lamelkowej, wraz z drewnianym kołczanem zawierającym strzały, miecz i łuk. Archeolodzy zapowiadają dalsze badania w okolicy, które jak mają nadzieję rzucą nowe światło na historię uzbrojenia i zwyczajów pogrzebowych tego koczowniczego ludu, który migrując z Azji Centralnej osiadł na Równinie Panońskiej w VI-VIII wieku naszej ery.

Odkryta w miejscu pochówku zbroja lamelkowa jest dopiero drugim tak okazałym i tak dobrze zachowanym przykładem dawnego awarskiego uzbrojenia, jaki został znaleziony w toku prac archeologicznych. Badacze bez większych problemów wydobyli z grobowca cały szkielet z uzbrojeniem. Ciężka kawaleria awarska nosiła zbroję lamelkową jako niezbędny element swojego wyposażenia. Ten rodzaj zbroi jest zwykle znajdowany w grobach w małych fragmentach. Charakterystyczną cechą zbroi lamelkowej jest to, iż składała się ona z setek zazębiających się prostokątnych płyt. Jak dowodzą badacze ten rodzaj zbroi był szeroko stosowany w Europie Wschodniej i Azji.

Wojownik z VII wieku otrzymał od ekspertów imię „Rufus”, ponieważ odkrycia dokonano 20 listopada, tj. w Dzień Rufusa. Zdaniem specjalistów znaleziony grobowiec całkowicie zmienia historię Awarów w regionie we wczesnym średniowieczu, podkreślając znaczenie Debreczyna jako znaczącego miejsca na mapie Kaganatu Awarskiego. Badacze zapowiadają dalsze badania archeologiczne w tym regionie Węgrzech.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się